MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Mehmet Çakmakçı “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mehmet Çakmakçı
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
30/12/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi, 8 gün gözaltında tutulduktan sonra 12 Temmuz’da tutuklanan Medyascope için de çalışan gazeteci Mehmet Çakmakçı’yı 15 yıl hapis istemiyle “Örgüt üyeliği”nden yargıladığı davada 19 Ekim 2017’de tahliye kararı verdi.

Çeşitli tarihlerde yaptığı telefon görüşmelerinde aktardığı haber bilgileri sorulan Çakmakçı, kapatılan BDP Siyaset Akademisi’nde ders vermediğini, gazetecilik faaliyetleri kapsamında akademiye gidip geldiğini ifade etti.

Yargılamanın 11 Mart 2020 tarihli duruşmasında savcı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Çakmakçı’nın “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlaması ile cezalandırılmasını istedi. Duruşma, esas hakkındaki mütalaa karşısında savunmaların hazırlanması için, 10 Haziran 2020 tarihine ertelendi.

11 Aralık’ta görülen 9. duruşmada mahkeme başkanını mazeretli olduğu için duruşma geçici heyet ile görüldü. Heyet, Çakmakçı’nın avukatına esas hakkında mütalaaya karşı savunma için süre verdi. Bir sonraki duruşma 30 Aralık’ta (11 Aralık).

30 Aralık’ta görülen duruşmada mahkeme, Çakmakçı’nın “örgüt üyeliği” suçunu işlediğinin sabit olmaması gerekçesiyle gazeteciye beraat hükmü verdi (30 Aralık).