MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Kenan Kırkaya – “örgüt propagandası” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Kenan Kırkaya
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
28/09/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyal medya hesabından 2014 – 2015 yılları arasında paylaştığı haberlerde “örgüt propagandası yaptığı” suçlamasıyla gazeteci Kenan Kırkaya’yı yargılamaya başladı. Mahkeme, Kırkaya’nın sağlık nedeniyle gösterdiği mazereti kabul ederek yargılamayı da 23 Ocak 2020’ye bıraktı (5 Aralık)

23 Ocak’taki duruşmada mütalaasını sunan savcı, Kırkaya’nın “örgüt propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını istedi ve Kırkaya’nın avukatının esasa ilişkin savunma için süre talebini kabul etti. Mahkeme 5 Mart’a ertelendi (23 Ocak).

5 Mart’ta gerçekleşen duruşmada, Kırkaya suç teşkil ettiğini iddia edilen paylaşımların kendisine ait olmadığını dile getirdi. Av. Özdoğan, hazırladıkları geniş kapsamlı savunma dosyası da iddia makamına sundu. Dosyayı inceleyen iddia makamı duruşmanın ileri bir tarihe ertelenmesini talep etti. Talepler kabul edilerek, mahkeme 4 Haziran 2020’ye ertelendi (5 Mart).

2 Ekim’de görülen duruşmada, esas hakkında mütalaasını sunan savcı Kırkaya’nın beraatini ve uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti. Kırkaya’nın avukatı başka bir ifade işlemi nedeniyle duruşmaya katılamadı, mazereti kabul edildi. Sonraki duruşma 24 Kasım’da (2 Ekim).

24 Kasım’da görülen 11. duruşmada henüz savunması alınamayan sanıkların mütalaaya ilişkin savunma yapmaları için ek süre verildi. Bir sonraki duruşma 17 Şubat’ta (24 Kasım).

17 Şubat’ta görülen duruşmada sanıkların esasa ilişkin savunmalarının alınmasına devam edildi. İddia makamının esasa ilişkin mütalaası bazı sanıklar yönünden değişti. Gazeteci Kırkaya için beraat talep edildi. Bir sonraki duruşma 21 Mayıs’ta (17 Şubat).

21 Mayıs’ta görülen duruşmada mahkeme heyeti bir sonraki duruşmayı 28 Eylül’e erteledi (21 Mayıs).

28 Eylül’de görülen duruşmada mahkeme sanıklar hakkındaki kovuşturma ve soruşturma dosyalarının istenmesine ve dijital materyallerinin dökümünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 7 Aralık’ta (28 Eylül)