MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci İzel Sezer’e dava
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İzel Sezer
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
05/03/2024
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal, Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın sosyal medya hesabından yaptığı “rüşvet” paylaşımlarının İleri Haber’de yayımlanmasının ardından açılan davanın haberleştirilmesine ilişkin Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Batuhan Batan’a dava açtı. Davanın ilk duruşması, 27 Aralık 2022 tarihinde İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek (8 Temmuz).

27 Aralık’ta görülen duruşmada, gazeteciler Sezer ve Batan’ın avukatları, bu davanın dosyasının Mustafa Doğan İnal’ın şikayeti üzerine İzel Sezer ve Doğan Ergün’ün yargılandığı davanın dosyası ile birleştirilmesini talep etti. Mahkeme, Mustafa Doğan’ın İnal’ın şikayetiyle açılan ve İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesinde devam eden dava için müzekkere yazılarak birleştirme yapılıp yapılamayacağının öğrenilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Nisan 2023’te (27 Aralık).

“Hakaret” (TCK 125) ve “iftira” (TCK 267) suçlamalarıyla açılan davanın üçüncü duruşması 17 Ekim 2023 günü İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, savunmasının alınması için gazeteci Sezer hakkında zorla getirme kararı verdi. Dava 5 Mart 2024 tarihine ertelendi (17 Ekim).

6 Aralık 2021 tarihinde çıkan “Yargılanan yine gazetecilik oldu” başlıklı haberle ilgili İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde süren yargılama, gazeteciler ve avukatlarının esas hakkında savunmalarını sunmaları için 13 Haziran’a ertelendi (5 Mart).