MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
İdris Yılmaz – “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İdris Yılmaz
ŞEHİR
Elazığ
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
18/01/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 216/1

Gazeteci İdris Yılmaz 22 Ocak 2018 tarihinde Afrin Operasyonu ile ilgili sosyal medya paylaşımından dolayı ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ iddiasıyla tutuklandı. Gazetecinin Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevinde ağır bir tecrit altında tutulduğu belirtildi.

Yılmaz, kendisini ziyaret eden Savaş Avcı’ya, “Yaklaşık 4 aydır tek kişilik hücrede tutuluyorum. İnsanlarla sohbetim yasak. Spora bile tek başıma çıkarılıyorum. Gazetelere gönderdiğim mektuplar sansürleniyor. Avukat görüşü bile gardiyan nezaretinde yapılıyor. TV yok, radyo yok. Evrensel ve Cumhuriyet gazetelerinden haber alıyoruz. Kitap ihtiyacımız var” dedi (14 Mayıs 2018).

Bu dosya kapsamında tutukluluğu 16 Mayıs 2018’de sonra erdi ancak örgüt üyeliği suçlamasıyla yargılandığı dava nedeniyle yeniden tutuklandı. Gazeteci bu yargılama sonunda beraat etti.

Yargılamaya TCK’nın 301. maddesinde düzenlenen “devlet organlarını aşağılama” uyarınca devam edilmesi için Adalet Bakanlığından kovuşturma izni istenmiş ve yargılama Ekim 2019’da durdurulmuştu. Yaklaşık bir yıl sonra dosyadaki delillerin TCK 301 unsurlarını oluşturmayacağı belirtilerek istenen kovuşturma izni verilmedi. Yılmaz’ın “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamasıyla yargılandığı davanın yeniden görülmesine 8 Aralık tarihinde  Erciş 1. Asliye Ceza Mahkemesinde başlandı.

Yeniden yargılamanın 8 Aralık’ta görülmesi beklenen ilk duruşmasına Yılmaz Covid-19 virüsüne yakalandığı için katılamadı. Mazareti kabul eden mahkeme duruşmayı 18 Ocak’a erteledi (8 Aralık).

18 Ocak’ta görülen duruşmada, savcı, esas hakkında mütalaasında Yılmaz’ın beraatını talep etti. Mahkeme, dosyada gazeteci Yılmaz’ın atılı suçu işlediğine dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçundan beraat kararı verdi (18 Ocak).