MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Hicran Urun – Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hicran Urun
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
21/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/7

İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği 10 Nisan 2018 tarihinde, kayyım atanan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin yedi gün önce gözaltına alınan editörleri Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu ve Hicran Urun’un “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmalarına karar verdi.

5’i tutuklu 14 çalışanın yargılandığı davanın 10 Nisan 2019 tarihli dördüncü duruşmasında Yasul ve Urun tahliye edildi.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Haziran 2019 tarihli karar duruşmasında Hicran Urun, Reyhan Hacıoğlu, İshak Yasul’a “örgüte yardım etmek” suçlamasıyla her birine ayrı ayrı 3 yıl 1 ay 15’er gün hapis cezası verdi.

7 Nisan’da yeniden görülmeye başlanan Özgürlükçü Demokrasi davasında savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu. Savcılık mütalaasında, Mizgin Fendik hakkında beraat, Hicran Urun, Mehmet Ali Çelebi, Reyhan Hacıoğlu, İshak Yasul ve Pınar Tarlak hakkında ise “örgüt üyeliği”, “örgüt propagandası” ve “örgüt yayınlarını basmak ve yayınlamak” suçlarından ceza talep etti.

Mahkeme, sanık avukatlarına esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için süre verdi. Bir sonraki duruşma 14 Haziran’da (7 Nisan).

14 Haziran’da görülen duruşmada, sanık avukatları müvekkillerinin beraatlerini talep etti. Mahkeme başkanı avukat Kılıç ve Korkmaz’ın sunduğu savunma dilekçelerini değerlendirmeye karar verdi. Bir sonraki duruşma 15 Eylül’de (14 Haziran).

15 Eylül’de görülen duruşmada, sanık avukatları müvekkillerinin adli kontrollerin kaldırılmasını ve sanıkların beraatını talep etti. Adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması taleplerini reddeden mahkeme, Urun, Çelebi, Hacıoğlu ve Yasulun “örgüte yardım” suçlaması yönünden ek savunmalarının alınmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 21 Aralık’ta (15 Eylül).

21 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme yurt dışı çıkış yasaklarının devamına ve gazetenin “terör” faaliyetlerini destekleyip desteklemediğine ilişkin bilirkişi raporu alınmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma, 22 Mart 2023’te (21 Aralık).