MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Hasan Başak – “suç işlemeye alenen tahrik”, “suçu ve suçluyu övmek”, “örgüt propagandası yapmak” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hasan Başak
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
03/11/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı, KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin eş genel yayın yönetmeni Hüseyin Aykol ile gazetenin yazı işleri müdürü Reyhan Çapan ve gazeteci Hasan Başak’ın gazetede yayınlanan haber ve köşe yazıları nedeniyle yargılandığı davada, hapisle cezalandırmaya gidilmesi yönünde mütalaa sundu. Savcı, Başak ve Aykol’un “suç işlemeye alenen tahrik”, “suçu ve suçluyu övmek”, “örgüt propagandası yapmak”; Çapan’ın da “suç işlemeye alenen tahrik”, “suçu ve suçluyu övmek” ve “zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, sanıklar ve müdafilerine esasa karşı savunmalarını hazırlanması için 21 Kasım’a kadar süre verdi (17 Temmuz).

21 Kasım tarihli duruşmada mahkeme, bir önceki duruşmada tarafına mütalaa ulaşmamış sanıkların savunması için ek süre vererek duruşmayı 20 Şubat 2020’ye erteledi.

Davanın 20 Şubat’ta görülen ondördüncü duruşmasında Avukat Özcan Kılıç, gazetede yayınlanan yazıların imzalı olduğunu, Basın Kanunu’na göre bu durumda sorumluluğun eser sahibi bağladığını, dolayısıyla bu üç sanığın sorumluluğunun olmadığını vurgulayan Kılıç müvekkilleri için beraat talep etti. Mahkeme ara kararını açıklayarak, ifadelerinin alınması için Kemal Yakut ve Hasan Başak hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 14 Mayıs 2020’de (20 Şubat).

Yargılamanın İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde 14 Mayıs’ta görülmesi planlanan duruşması, salgın önlemleri kapsamında 16 Haziran’a ertelendi (14 Mayıs).

 16 Haziran’da gerçekleşen duruşmada sanıklardan Hasan Başak ve Kemal Yakut hakkında verilen yakalama kararının infazı için 1 Ekim’e ertelendi.

1 Ekim tarihindeki duruşmada,  diğer sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin infazının beklenmesine karar veren heyet davayı 3 Aralık’a erteledi (1 Ekim).

Yargılmanın 3 Aralık’ta görülmesi beklenen duruşması için avukatlar mazaret bildirdi. Mazaretleri kabul eden mahkeme duruşmayı 24 Şubat’a erteledi (3 Aralık).

24 Şubat’taki duruşmada sanıklardan Kemal Yakut ve Hasan Başak hakkında ifadelerinin alınmasına yönelik çıkarılan yakalama kararının infazının beklenmesine hükmeden mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin tamamlanmasının beklenilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Haziran’da (24 Şubat).

22 Haziran’da görülen duruşmada, Çapan ve Aykol’un avukatı Özcan Kılıç hazır bulundu. Kılıç, müvekkilleri hakkında mahkemece daha önce aynı suçlama ile verilen kararın Yargıtay incelemesinin devam etmekte olduğunu belirterek Yargıtay kararının beklenmesini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme, Kemal Yakut ve Hasan Başak hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 3 Kasım’da (22 Haziran).

3 Kasım’da görülen duruşmaya sanıklar ve avukatlarının katılmadığı katılmadı. Mahkeme, gazeteciler hakkında çıkarılan yakalama emirlerinin infazının beklenilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 23 Şubat’ta (3 Kasım).