MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Ertuğrul Mavioğlu – Bakur Belgeseli nedeniyle “terör propagandası” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ertuğrul Mavioğlu
ŞEHİR
Batman
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
14/12/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Diğer
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Diğer
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve belgesel yönetmeni Çayan Demirel’in 2013’te Apdullah Öcalan’ın PKK’ye yaptığı çekilme çağrısı sonrasında çekilen “Bakur” belgeseli nedeniyle Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “terör propagandası” gerekçesiyle 2017 yılının Aralık ayında dava açıldı. Film, yönetmenleri hakkında terör propagandasından dava açılmış ilk film oldu. 29 Mayıs 2018 tarihli duruşmada ifade veren Mavioğlu ve Demirel suçlamaları reddetti. Mavioğlu, bağımsız gazetecilik yaptığı için kariyeri boyunca yargı baskısı altında tutulduğunu ifade etti.

Batman 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 18 Temmuz’da görülen duruşmada mahkeme, Mavioğlu ve Demirel’e “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 3’er yıl hapis cezası verdi. “Suçun basın yayın yoluyla işlendiği” gerekçesiyle cezayı yarı oranı arttırarak 4’er yıl 6’şar aya çıkaran mahkeme, Mavioğlu ve Demirel hakkında yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmetti.

7 Şubat’ta, İstinaf mahkemesi Mavioğlu ve Demirel’e fazla ceza verilmesi ve indirim uygulanmaması nedeniyle yerel mahkemenin kararını bozdu. Dava yeniden görülecek (7 Şubat).

26 Mayıs’ta görülen duruşmada, Mavioğlu’nun avukatı Rozerin Seda Kip, ağırlaştırıcı tüm sebeplerin ceza kararında kullanılmasına itiraz etti ve müvekkilinin beraatini istedi. Ayrıca adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını da talep etti. Ancak mahkeme, Mavioğlu’nun duruşmaya gelmemiş olmasını göz önünde bulundurarak bu talebi reddetti. Bir sonraki duruşma 22 Eylül’de (26 Mayıs).

22 Eylül’de görülen duruşmada, mahkeme Mavioğlu’nun Yargıtay’da temyiz incelemesinde olan dosyasının akıbetinin beklenmesine ve Mavioğlu hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Aralık’ta (22 Eylül).

22 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme Mavioglu’nun “örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı ve Yargıtay 3. Ceza Dairesinde temyiz incelemesinde olan dava dosyasının sonucunun beklenmesine ve Mavioğlu hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 28 Mart 2023’te (22 Aralık).

14 Aralık 2023

Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi, barış sürecinde çekilen “Bakur” belgeseli nedeniyle ilk yargılamada 4 yıl 6’şar ay hapse mahkum edilen gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve yönetmen Çayan Demirel’i İstinafın bozma kararı sonrası yeniden yargıladığı davada yeniden mahkumiyet kararı verdi. Yeniden yargılamanın yedinci duruşması sonunda, Mavioğlu ve Demirel’e “örgüt propagandası” iddiasıyla 1 yıl 13’er ay hapis cezası verildi. 26 Ekim’de duruşma savcısı da, Demirel ve Mavioğlu için ceza istediği mütalaasını yinelemişti (14 Aralık).