MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Elif Akgül – “Türk milletini alenen aşağılama (TCK 301/1)” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Elif Akgül
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/04/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşüncelere Erişim Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 301

Gazeteciler Haluk Kalafat ile Elif Akgül’e bianet’te 2015, 2018 ve 2019’da yayımlanan altı haberden dolayı “Türk milletini alenen aşağılama (TCK 301/1)” suçlamasıyla dava açıldı (27 Nisan).

19 Ekim’de görülen duruşmada avukat Veysel Ok, soruşturmanın 2019’da CİMER’e yapılan şikayetle başladığını söyledi ve “Adalet Bakanlığından soruşturma izni 2021’de istenmiş. İddianame 9 Aralık 2021’de hazırlanmış. Tensip zaptı ise Aralık 2022’de düzenlenmiş. İnternet haber siteleri Ekim 2022’de Basın Kanunu’na tabi tutuldu. Bu nedenle soruşturmada zaman aşımı gerçekleşti. Davada müvekkillerin savunması alınmadan haklarında derhal düşme kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi.

Duruşma savcısı Mehmet Ateş, zaman aşımı süresinin internet haber siteleri için Ekim 2022’den itibaren uygulanacağını belirterek talebin reddini istedi. Hakim Ali Çalı, Akgül ve Kalafat’a bianet’in resmi bir haber kuruluşu olup olmadığını, savcılığa mevkute beyannamesi verip vermediğini sordu. Gazeteciler artık bianet’te çalışmadıklarını belirtip, konu hakkında bilgilerinin olmadığını söyledi. Bunun üzerine Hakim Çalı talebi reddederek, iddianameye karşı savunmaları almaya başladı.

Savcı mütaalasında Kalafat ve Akgül’ün TCK 301’den cezalandırılmalarını istedi. Akgül ve Kalafat bunun üzerine mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu. Mahkeme de talepler doğrultusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılarak bianet’in mevkute beyannamesi verip vermediğinin sorulmasına ve internet haber sitesi vasfı taşıyıp taşımadığının araştırılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 20 Şubat 2024’te görülecek (19 Ekim).