MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Gazeteci Ece Sevim Öztürk – “üye olmamakla beraber terör örgütüne yardım” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ece Sevim Öztürk
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
10/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/7

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi 11 Aralık 2018 tarihinde, CHP kulislerinden haberler veren Çağdaş Ses sitesinin yayın yönetmenliğini yapan gazeteci Ece Sevim Öztürk’e “üye olmamakla beraber FETÖ/PDY örgütüne yardım”dan 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası kararı verdi. Gazeteci karar ile birlikte tahliye edildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın 5 Haziran’da İstanbul Başsavcılığı’na şikayetçi olmasının ardında 13 gün gözaltında tutulan ve 20 Haziran 2018’de tutuklanan gazeteci Ece Sevim Öztürk, “can güvenliği” gerekçesiyle İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulmuştu. Öztürk son dönemde 15 Temmuz soruşturmalarında yaşananlara ilişkin yazılarıyla dikkat çekmişti.

10 Aralık 2022

Yargıtay, gazeteci Ece Sevim Öztürk’e verilen hapis cezasını bozdu. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, bozma ilamında, “yüksek de olsa bir olasılığa dayalı olarak sanıkların cezalandırılmasının ceza yargılamasının en önemli amacı olan gerçeğe ulaştırmayacağını” yazdı. Öztürk’ün avukatı Efkan Bolaç dosyayı Yargıtay’a taşımıştı (10 Aralık).