MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Canan Kaya’ya tazminat davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Canan Kaya
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
09/02/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
HUKUKİ DAYANAK
Türk Medeni Kanunu
md. 25

Medya Koridoru İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Canan Kaya’ya, Demirören Medya Grubu’nun “ticari itibarının zedelendiği ve kişilik haklarının ihlal edildiği” iddiasıyla tazminat davası açıldı (1 Şubat).

7 Haziran’da görülen duruşmada, Demirören Medya Grubu avukatları, dava dilekçesini tekrar ederek, davanın kabulünü istedi.

Kaya’nın avukatı Aktan, dava konusu haberin gazetecilik etiğine ve hukuka uygun şekilde düzenlendiğini belirterek davanın reddini talep etti. Aktan ayrıca, müvekkilinin yazdığı haberden dolayı davacı tarafça yapılan suç duyurusunun sonucunun da beklenmesini istedi.

Mahkeme, tarafların delil dilekçesinde belirttiği delillerin toplanması için ilgili yerlere müzekkere yazılmasına ve Kaya’nın sosyal ekonomik durum araştırması için de Emniyet Müdürlüğüne yazılan müzekkerenin akıbetinin sorulmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Kasım’da (7 Haziran).

1 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme İstanbul CBS’ye müzekkere yazılarak Kaya hakkında verilen kovuşturmaya yer yok kararına yapılan itirazın sonuçlanıp sonuçlanmadığının sorulmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Şubat’ta (1 Kasım).

9 Şubat’ta görülen duruşmada, Kaya’nın avukatı ile davacı Demirören Medya Grubu’nun avukatı hazır bulundu. Davacı Demirören Medya Grubu’nun avukatı, “haksız rekabet” ile ilgili yaptığı suç duyurusunda verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararına yapılan itirazın sonuçlanıp sonuçlanmadığının beklenilmesini istedi. Kaya’nın avukatı ise davanın reddini talep etti. Mahkeme, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yeniden müzekkere yazılarak, kovuşturmaya yer olmadığı kararının kesinleşip kesinleşmediğinin sorulmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Nisan’da (9 Şubat).