MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Berivan Altan – “örgüt üyesi olmak” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Berivan Altan
ŞEHİR
Mersin
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
25/02/2022
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Mezopotamya Ajansı muhabiri Berivan Altan, Mersin’de yürütülen bir soruşturma kapsamında yapılan operasyonda 26 Kasım’da Ankara’daki evinden gözaltına alındı. Gözaltı süresi dört gün daha uzatıldıktan sonra 3 Aralık 2019 tarihinde adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.  Gazetecinin haftada bir kez karakolda imza vermesi gerekiyor ve ayrıca yurtdışı yasağı var. Altan’ın örgüt üyeliği iddiasına ilişkin ifade verdiği öğrenildi (26 Aralık 2019).

Berivan Altan hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 2 Temmuz 2020’de Mersin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkemede, Altan’a KHK ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi ve Rojewa Medya gazeteleri ile tanık beyanları soruldu. Altan, söz konusu gazetelerin çıkarıldığı dönemde yasal olduğunu, Basın Savcılığı onayından sonra bayilerde satıldığını söyledi. Altan, hakkındaki suçlamayı reddetti.

Söz konusu tanığın dinlenmesine karar veren mahkeme bir sonraki duruşmayı 12 Kasım’a erteledi (2 Temmuz).

Davanın 25 Şubat’ta görülen karar duruşmasında,  mahkeme Altan’a “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay, “örgüt propagandası” suçlamasıyla 10 ay hapis cezası verdi. Altan’a verilen 10 ay cezada hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi (25 Şubat).