MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Buse Söğütlü – “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Buse Söğütlü
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
03/02/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

Gazete Yolculuk muhabiri Buse Söğütlü’ye, İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Akın Gürlek’in yargılama pratiğine ilişkin attığı tweetler nedeniyle “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 14 Ekim 2020 tarihinde görülecek. Söğütlü, soruşturma kapsamında 19 Kasım 2019’da gözaltına alınmış, iki gün gözaltında kalmıştı.

Gazeteci, mahkeme başkanı hakkında“Hitler mezarından çıkıp gelse ve Akın Gürlek’in sandalyesine otursa aşağı yukarı, hemen hemen aynı cümleleri kurardı herhalde. Mesleki etiği, her şeyi geçtim; insanda biraz oturduğu sandalyenin ağırlığı olur” ifadelerini kullanmıştı.

14 Ekim’de görülen ilk duruşmada, mahkeme Söğütlü’nün savunmasını dinledikten sonra dosyayı esas hakkında mütalaa için savcıya gönderdi. Bir sonraki duruşma 30 Aralık’ta (14 Ekim).

30 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme, Söğütlü’nün örgütsel bir bağı  ya da örgütsel bir eylem içinde olup olmadığına dair Emniyet ve MİT’ten rapor talep etti. Bir sonraki duruşma 24 Mart’ta (30 Aralık).

24 Mart’ta görülen duruşmada, Buse Söğütlü hakkında 18 Mart 2019 tarihli bir Twitter paylaşımı gerekçesiyle “terörle mücadelede görev almış kişiyi hedef göstermek” suçlamasıyla açılan dava İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iki ayrı heyetinin birleşmesi üzerine dosya üzerinden ertelendi. Bir sonraki duruşma 14 Nisan’da (24 Mart).

14 Nisan’da görülen duruşmada, dosyanın esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için savcılığa gönderilmesine karar veren mahkeme, Söğütlü’den iddianamede yer almayan “kamu görevlisine hakaret” suçlaması yönünden de ek savunma istedi. Bir sonraki duruşma 14 Eylül’de (14 Nisan).

14 Eylül’de görülen duruşmada, mütalaasını sunan savcı, Buse Söğütlü’nün “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçundan cezalandırılmasını istedi. Söğütlü ve avukatlarının esasa ilişkin savunmalarını hazırlaması için süre talebini kabul eden mahkeme, duruşmayı 27 Ocak 2022’ye erteledi (14 Eylül).

27 Ocak’ta gerçekleşmesi planlanan duruşma mahkeme başkanı değişikliği sebebiyle 3 Şubat’a ertelendi (27 Ocak).

3 Şubat’ta görülen 7. duruşmada, mahkeme, “terörle mücadelede görev almış kişiyi hedef göstermek” suçundan Söğütlü’nün beraatine karar verdi (3 Şubat).