MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Furkan Karabay – “hedef gösterme davası”
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Furkan Karabay
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
02/11/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

Gazeteci Furkan Karabay hakkında “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” (TMK 6/1) suçlamasıyla dava açıldı.

İddianame, 30 Temmuz’da tamamlandı, Karabay’ın dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan’ın, Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı zanlısı Nuri Gökhan Bozkır’la yaptığı görüşmeler hakkında sosyal medyada yaptığı paylaşımlar delil gösterildi.

İddianamede, “Şüphelinin gazetecilik mesleğinin sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle dönemin İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olan ve yürüttüğü Selam-Tevhit kumpas, MİT tırlarının durdurulması Tahşiye kumpas, Poyrazköy kumpas, Fenerbahçe’ye kumpas gibi önemli soruşturmalarla PKK, DAEŞ, FETÖ/PDY gibi silahlı terör örgütleri ile mücadele etmiş olan İrfan Fidan’ı hedef göstererek herkese açık olan sosyal medya platformunda paylaşımlar yaptığı, müştekiyi hedef olarak gösterdiği…” ifadelerine yer verildi. İddianame savcısı, “hedef gösterme suçunun birden fazla kez işlenmesi” ifadeleri kullanılarak TCK’nın 43/1 maddesinde düzenlenen zincirleme suç hükümlerinin uygulanmasını talep edildi.

İddianame Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi (30 Temmuz).

2 Kasım’da görülen duruşmaya Karabay’ın avukatı katıldı, duruşma 23 Ocak’a ertelendi (2 Kasım)