MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Fatih Portakal – Bankacılık Kanunu’na muhalafet yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Fatih Portakal
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
03/03/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Diğer Kanunlar

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), FOX TV ana haber sunucusu gazeteci Fatih Portakal hakkında  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına Portakal’ın Twitter’daki ifadelerini gerekçe göstererek 7 Nisan 2020’de suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Portakal’ın “sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığını” iddia ederek suç duyurusunda bulunurken, BDDK “sosyal medyadan bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadeler paylaştığı” iddiasını gerekçe olarak gösterdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, FOX TV ana haber sunucusu Fatih Portakal hakkında, Bankacılık Kanunu’na muhalefetten iddianame düzenledi. Sosyal medya paylaşımı nedeniyle hazılanan 30 Nisan tarihli iddianmede Portakal, kanunun “İtibarın Korunması” başlıklı 74’üncü maddesini ihlalle suçlanıyor.

Yargılamanın İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 24 Eylül’de görülen ilk duruşmasında, Fatih Portakal hakkında aynı sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla düzenlenen ayrı bir iddianamenin mevcut dosyayla birleştirilmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 5 Kasım’da (24 Eylül).

5 Kasım’da görülmesi beklenen duruşma İstanbul 46. Asliye Ceza Mahkemesinin hâkimi izinli olduğu için görülemedi. Fatih Portakal’ın avukatları mazeret sundu. Bir sonraki duruşmanın tarihi ilerleyen günlerde belirlenecek (5 Kasım)

3 Mart’ta görülen karar duruşmasında, Portakal bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle “Bankacılık Kanununa muhalefet” ve “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamalarıyla yargılandığı davada her iki suçtan beraat etti (3 Mart)