MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Fırat Can Arslan – hedef gösterme yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Fırat Can Arslan
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
31/10/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

Mezopotamya Ajansı muhabiri Fırat Can Arslan, Ankara’daki evine düzenlenen baskınla gözaltına alındı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Baskında Arslan’ın telefon ve bilgisayarına el konuldu.

Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği, adli kontrol şartının yetersiz kalacağını iddia ederek Arslan’ı, “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek- (TMK 6/1)” suçlamasıyla tutukladı. Hakimlik, tutuklama gerekçesinde “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı terör suçları soruşturma bürosunda görev yapan Cumhuriyet Savcısı ve eşi olan Hakim’in isimlerini paylaştığı, Cumhuriyet Savcısının görevine ilişkin dava ve bu dava dosyasında tutuklu olan gazeteci kişiler de vurgulanmak suretiyle yeni görev yerinin belirtildiği, kuvvetli suç şüphesini gösterir somut delillerin mevcut olduğu ve kaçma ihtimalinin kuvvetle muhtemel bulunması sebebiyle adli kontrol uygulamasının yetersiz kalacağı gerekçesiyle tutuklanması karar verilmiştir” dedi.

İfadesinde suçlamaları kabul etmediğini söyleyen Arslan, “Ben yaptığım paylaşımda sadece Hakimler Savcılar Kurulu kararnamesini paylaştım hiçbir yorum katmadım, hedef göstermek gibi bir niyetim ve amacım yoktu” diye ekledi.

Arslan’ın tweet’ini paylaşan Mezopotamya Haber Ajansı (MA) muhabirleri Delal Akyüz, T24 editörü Sibel Yükler, bianet kadın ve LGBTİ+ haberleri editörü Evrim Kepenek ve gazeteci Evrim Deniz gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı (25 Temmuz).

31 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme “atılı suçun unsurlarının oluşmadığı” gerekçesiyle Arslan hakkında beraat ve tahliye kararı verdi (31 Ekim)