MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Fırat Bulut – “yanıltıcı bilgi” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Fırat Bulut
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
24/10/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 217/A

Fırat Bulut, deprem bölgesi Malatya’dan döndüğü Ankara’da Esenboğa Havalimanı’nda 9 Mart gecesi gözaltına alındı.

“Yalan bilgi yayma” iddiasıyla Bingöl Sulh Ceza Hakimliği’nin hakkında çıkardığı yakalama kararı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Bulut, Esenboğa Havalimanı Karakolu’na götürüldü.

10 Mart sabahında sağlık kontrolünden sonra Çubuk Adliyesine çıkarıldı. Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Bingöl Sulh Ceza Hakimliğine bağlandı. Savcılık Bulut hakkında adli kontrol tedbiri istedi. Mahkeme talebi reddederek Bulut’u serbest bıraktı (10 Mart).

Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı, yürüttüğü soruşturmayı 10 Temmuz 2023’te tamamladı. Bulut’un 8 Şubat tarihli “Elbistan Cezaevi avlularından dumanlar yükseldiği ve koğuşların ateşe verildiği” paylaşımının “halkta panik yaratacak ve kamu düzeninin aleyhine olacak ve hakikati yansıtmayacak şekilde sunulduğu” iddiasıyla “yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” (TCK 217/A/1) suçundan iddianame hazırlandı.

Bulut hakkında üç yıla kadar hapis cezası talep eden iddianame kabul edilerek dava açıldı. Elbistan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kabul ettiği davanın ilk duruşması 19 Ekim 2023 tarihinde görülecek.

Bulut, soruşturmanın yanı sıra fiili engellemeler ve tehditlere de maruz kaldığını söyledi ve gazeteciliğe ara vererek yurt dışına çıkmak zorunda kaldığını açıkladı (11 Ağustos).

24 Ekim 2023 günü Elbistan 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, ceza talep etti (24 Ekim).