MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Ferhat Çelik – ‘Gazetecilere gözaltı talimatını aynı savcı verdi’ haberi davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Ferhat Çelik
ŞEHİR
Van
MÜDAHALENİN YILI
2023
SON GÜNCELLEME TARİHİ
04/05/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

Van’da iki yurttaşın helikopterden atılması soruşturmasını yürüten savcı İ. K. ile olayı kamuoyuna duyuran gazetecileri gözaltına aldıran savcının aynı kişi olduğuna dair haber yaptığı için Mezopotamya Ajansı (MA) İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ferhat Çelik’e Jiyan Haber İmtiyaz Sahibi İdris Yayla’la birlikte dava açıldı.

Çelik ve Yayla Van 2. Ağır Ceza Mahkemesinde “terörle mücadelede görev almış kamu görevlilerinin hüviyetlerini açıklamak veya yayınlamak veya bu yolla kişileri hedef göstermek (TMK 6)” suçlamasıyla yargılandı.

İddia makamı üçüncü duruşmada gazetecilerin ve avukatların yokluğunda esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Çelik ve Yayla’nın gazeteci olarak yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve “… bilinçli bir şekilde soruşturmayı yürüten kurum ismi söylenmesi yeterliyken sanıkların haber konusunu daha da özele indirgeyerek soruşturmayı yürüten kamu görevlisi müştekiyi teşhir etmek suretiyle” üzerlerine atılı suçu işlediklerini iddia etti. Cezalandırılmalarını istedi.

Dördüncü duruşmada kararını açıklayan mahkeme Çelik ve Yayla’ya ayrı ayrı olmak üzere 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. (4 Mayıs)