MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Olcay Büyüktaş – “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Olcay Büyüktaş Akça
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
01/12/2021
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

Cumhuriyet Gazetesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, evinin arkasında bulunan Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’ndeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait araziyi 10 yıllığına kiraladığı ve arazide inşa edilen şömine ve çardağın İBB tarafından kaçak yapı olduğu gerekçesiyle yıkıldığına ilişkin bir haber yayınladı. Haber’e 17 Nisan’da erişim engeli getirildi.

Haberde Altun’un ikametgah adresi ve fotoğrafının paylaşıldığını belirten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu haberlerle ilgili “terör örgütlerine hedef göstermek” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Haberi kaleme alan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak, fotoğraf muhabiri Vedat Arık, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş ve Yazıişleri Müdürü İpek Özbey Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, kiraladığı araziye yaptırdığı yapıların İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yıkılmasına ilişkin haber nedeniyle ifade verdi.

“Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçlamalarını içeren iddianame İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

16 Aralık’ta görülen ilk duruşmada, gazetecilerin savunmalarının ardından mahkeme sanık avukatlarına sunmak istedikleri delillerin listesini ibraz etmek için süre tanıdı. Bir sonraki duruşma 18 Mart’ta (16 Aralık).

18 Mart’ta görülen duruşmada, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un katılma talebini kabul eden mahkeme, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Haziran’da (18 Mart).