MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
İpek Özbey – “Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
İpek Özbey
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
07/07/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

Cumhuriyet Gazetesi, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, evinin arkasında bulunan Boğaziçi Öngörünüm Bölgesi’ndeki Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait araziyi 10 yıllığına kiraladığı ve arazide inşa edilen şömine ve çardağın İBB tarafından kaçak yapı olduğu gerekçesiyle yıkıldığına ilişkin bir haber yayınladı. Haber’e 17 Nisan’da erişim engeli getirildi.

Haberde Altun’un ikametgah adresi ve fotoğrafının paylaşıldığını belirten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu haberlerle ilgili “terör örgütlerine hedef göstermek” suçlamasıyla soruşturma başlattı.

Haberi kaleme alan Cumhuriyet gazetesi muhabiri Hazal Ocak, fotoğraf muhabiri Vedat Arık, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş ve Yazıişleri Müdürü İpek Özbey Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un, kiraladığı araziye yaptırdığı yapıların İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yıkılmasına ilişkin haber nedeniyle ifade verdi.

“Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” ve “özel hayatın gizliliğini ihlal” suçlamalarını içeren iddianame İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

16 Aralık’ta görülen ilk duruşmada, gazetecilerin savunmalarının ardından mahkeme sanık avukatlarına sunmak istedikleri delillerin listesini ibraz etmek için süre tanıdı. Bir sonraki duruşma 18 Mart’ta (16 Aralık).

18 Mart’ta görülen duruşmada, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un katılma talebini kabul eden mahkeme, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Haziran’da (18 Mart).

24 Haziran’da görülen duruşmada savcı, esas hakkındaki mütalaasında gazetecilerin cezalandırılmasını istedi. Mahkeme mütalaaya karşı savunmaların hazırlanması için gazeteciler ve avukatlarına süre verdi. Bir sonraki duruşma 1 Aralık’ta (24 Haziran).

1 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme, KVKK’nın “basın özgürlüğü” vurgusu yaptığı 9 Haziran tarihli kararının ve İBB Boğaziçi İmar Müdürlüğünün gazetecilerin haberine konu olan yapı hakkındaki tespit tutanağının istenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 31 Mart’ta (1 Aralık).

31 Mart’ta görülen duruşmada, katılan avukatının mazeret sunduğu duruşmada konuşan Avukat Damla Çaltepe, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un terörle mücadelede görev aldığına ilişkin İçişleri Bakanlığından görevlendirme yazısı istenmesine yönelik talebini yineledi. Av. Çaltepe, ayrıca Altun’un katılan sıfatıyla ifadesinin alınmadığını hatırlatarak duruşmada dinlenmesini talep etti. Katılan vekilinin mazeretini kabul eden mahkeme, Fahrettin Altun’un yeniden duruşmaya davet edilmesine gerek görmeyerek diğer talepleri reddetti. Bir sonraki duruşma, 27 Eylül’de (31 Mart).

27 Eylül’de görülen duruşmada, mahkeme sanık avukatlarının Anadolu 17. ASCM’nin gerekçeli kararının istenilmesi yönündeki taleplerini dosyaya bir katkı sağlamayacağı gerekçesiyle reddederek, dosyanın esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için yeniden savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Şubat 2023’te (27 Eylül).

1 Şubat’ta görülen duruşmada, iddia makamı, 24 Haziran 2021 tarihinde görülen üçüncü duruşmada sunulan ve gazetecilerin atılı suçlardan cezalandırılmasının talep edildiği mütalaayı tekrar etti. Avukatların esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etmesi üzerine mahkeme başkanı talebi değerlendirmek için duruşmaya  ara verdi. Aranın ardından mahkeme, gazetecilerin ve avukatların esas hakkında mütalaaya ilişkin beyanda bulunmaları için süre vererek davayı erteledi. Bir sonraki duruşma 5 Nisan’da (1 Şubat).

Davanın dokuzuncu duruşması 7 Temmuz 2023 tarihinde İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Mahkeme, suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle gazetecilerin beraatına karar verdi (7 Temmuz).