MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Evrensel’e karşı açılan 301 davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Evrensel Gazetesi
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
22/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yayın Organı
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 301

Evrensel gazetesinde 15 Mart 2016’da yayınlanan “Polis Nusaybin’de Halkı taradı: 3 yaralı” başlıklı haber nedeniyle gazetenin o dönemki sorumlu yazı işleri müdürü Çağrı Sarı ve eski imtiyaz sahibi Arif Koşar hakkında “Devletin emniyet teşkilatını alenen aşağılama” (TCK 301/2) suçlamasıyla dava açılmıştı.

Mahkemede, çözüm sürecinin durmasının ardından Mardin Nusaybin’de iki sene süren sokağa çıkma yasağını ve operasyonlar esnasında yaşanan ihlallerin BM raporlarına da girdiğini anlatan Sarı ve Koşar’a 5’er ay hapis cezası verilmiş, ceza ertelenmişti.

Yargıtay’ın suç unsurlarının oluşmadığını belirterek mahkumiyet kararının bozulmasına hükmetmesinin ardından yargılama yeniden başladı.

28 Haziran’da görülen duruşmada, Sarı ve Koşar’ın avukatları Devrim Avcı hazır bulundu.  Yargıtay’ın bozma ilamının Arif Koşar’ın adresine tebliğ edilmediğinin görülmesi üzerine dava ertelendi. Bir sonraki duruşma 15 Kasım’da (28 Haziran).

15 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyayı savcılığa gönderdi. Bir sonraki duruşma 22 Kasım’da (15 Kasım).

22 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme 6 yıl sonra Sarı ve Koşar’ın ayrı ayrı beraatlerine karar verdi (22 Kasım).