MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Evrensel gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı’ya dava
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Görkem Kınacı
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
19/10/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 267

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık’ın sosyal medyada isim vermeden “üst düzey bir yargı mensubu” tanımlamasıyla gündeme getirdiği eşe darp ve bazı yolsuzluk olayları ile ilgili iddiaların haberleştirilmesinin ardından dönemin Yargıtay 12. Ceza Dairesi Üyesi olan İrfan Fidan, Evrensel gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı, BirGün gazetesi Haber Müdürü Uğur Şahin ve birgun.net Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Uğur Koç hakkında şikayetçi oldu. Üç gazeteciye, “hakaret” (TCK 125) ve “iftira” (TCK 267) suçlamalarıyla dava açıldı.

22 Haziran’da görülen duruşmada, Görkem Kınacı, Uğur Şahin ve Uğur Koç, avukatları Devrim Avcı, Ülkü Şahin ve Ali Deniz Ceylan ile İrfan Fidan’ın avukatı hazır bulundu. Gazetecilerin avukatları ise isnat edilen suçların unsurlarının oluşmadığını belirterek beraat talep etti. Mahkeme, şikâyetçi İrfan Fidan’ın avukatının davaya katılma talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 12 Ekim’de (22 Haziran).

12 Ekim’de görülen duruşmada, savcı 3 gazeteci için beraat istedi, Fidan’ın avukatı süre talep etti. Mahkeme, süre talebini kabul etti. Bir sonraki duruşma 19 Ekim’de (12 Ekim).

19 Ekim’de görülen duruşmada, mahkeme Kınacı, Şahin ve Koç’un “iftira” ve “hakaret” suçlarını işlediğine dair kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı için sanıkların ayrı ayrı beraatlarına karar verdi (19 Ekim).