MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Evrensel gazetesi sorumlu yazı işleri müdürü Cem Şimşek’e “hakaret ve “tekzip yayımlamama” iddialarına ilişkin yargılama
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Cem Şimşek
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
15/11/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Yazı İşleri Müdürü
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Adli para cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Basın Kanunu
md. 18

Evrensel gazetesine, İktisatçı Doç. Dr. Murat Birdal’ın eleştirilerinin de yer aldığı “Albayrak işçilere saldırı programının sinyalini verdi” başlıklı haberle ilgili tekzip yayımlanmadığı gerekçesiyle hakaret ve usulüne uygun tekzip yayımlamama gerekçeleriyle ceza davası açıldı. Gazete sorumlu yazı işleri müdürü Cem Şimşek’e “hakaret” suçlamasıyla 2 yıl 4 ay hapis ve 1000 TL’ye kadar adli para cezası isteniyor. Dava, Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 16 Ocak 2019 tarihinde başlayacak (15 Kasım 2018).

Yargılama devam ediyor. Devrim Avcı’nın “Dosya hakaret ve tekzip kısımlarıyla ikiye ayrılsın” talebi daha önce reddedildi (5 Mart).

Şimşek, Tekzip metninin yayınlanmamasına ilişkin suçlamayı “14 Temmuz 2018 tarihli gazetede yayımlanan habere ilişkin tekzip metni mahkeme kararıyla tarafımıza ulaştırıldıktan sonra usulüne uygun şekilde yayımlanmıştır” dedi.  Eksik evrakların beklendiği yargılamada gelecek duruşma 12 Eylül’de (25 Nisan).

12 Eylül tarihli duruşmada Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi kararını açıkladı. Mahkeme gazetecinin hakaret suçlamasından beraatine karar verirken, düzeltme ve cevabın yayınlanmasına ilişkin (tekzip) karara uyumamak suçlaması nedeniyle 41.000 TL adli para cezası ödemesine hükmetti.