MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Evrensel gazetesi köşe yazarı Kamil Tekin Sürek – “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Kamil Tekin Sürek
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
25/06/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, iktidara yönelik eleştiri getiren “Faşist Diktatörlük” yazısından Evrensel gazetesi köşe yazarı Kamil Tekin Sürek’i “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten yargılamaya başladı.

Sürek savunmasında, yazıda Erdoğan’ın şahsıyla ilgili değil, sistemden, iktidardan ve AKP’den bahsedildiğini belirterek, “Erdoğan’ın niçin alınganlık yaparak hakkımda dava açtığını anlamış değilim” dedi. Sürek’in avukatı ise suçlama konusu yazıda iktidarın bütününe yönelik bir eleştiri olduğunu kaydetti. Yargılama 20 Aralık 2018 tarihine ertelendi.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 20 Aralık 2018 tarihli kararı ile, Evrensel gazetesi yazarı Kamil Tekin Sürek’in “Faşist Diktatörlük” yazısında geçen “Faşist diktatörlüklerde, iktidara en ufak eleştiri getirdiğinizde hakkınızda davalar açılır” ifadesi nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten yargıladığı yazarı beraat ettirdi. Gazete avukatı, TCK’nın 299. maddesinin, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olarak ifade özgürlüğünü sınırladığını belirterek Anayasa Mahkemesi’nden maddenin iptali için dosyanın AYM’ye gönderilmesini talep etmişti ancak mahkeme bu talebi reddetmişti.