MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Fatih Polat – “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Fatih Polat
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
14/11/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

Evrensel gazetesi genel yayın yönetmeni Fatih Polat, gazeteci Craig Shaw’ın “Erdoğan Ailesinin gizli Offshore Anlaşması” başlıklı haberine yer verdiği köşe yazısı nedeniyle “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret”ten dört yıl sekiz ay hapis istemiyle Bakırkköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Yargılama 7 Şubat 2019 tarihinde devam etti.

Shaw’in, ‘The Black Sea’ sitesinde 26 Mayıs 2017’de yayınlanan ve “Malta Files, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ile Sıtkı Ayan ve Azeri iş adamı Mübariz Mansimov arasındaki milyon dolarlık petrol tankeri ortaklığını ortaya çıkarıyor” ifadelerinin yer aldığı yazı nedeniyle Polat’ın 4 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyor. Duruşmada ifade veren Polat, “Gazetecilik soru sormakla başlıyor. Soru sormayı bıraktığınız zaman gazeteciliği de bırakmış oluyorsunuz. Soru sormaya devam edeceğim” dedi. Gelecek duruşma 14 Mayıs’ta (7 Şubat).

Mahkeme, habere 26 Mayıs 2017’de kaynaklık eden ve “Malta Files, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ile Sıtkı Ayan ve Azeri iş adamı Mübariz Mansimov arasındaki milyon dolarlık petrol tankeri ortaklığını ortaya çıkarıyor” ifadelerinin yer verildiği The  Black Sea sitesini TGC ve TGS’ye sormaya karar verdi. Polat’ın 4 yıl 8 aya kadar hapsi isteniyor. Gelecek duruşma 17 Eylül’de (14 Mayıs).

17 Eylül tarihli duruşma görüldü. Bir önceki duruşmada mahkeme, yazının kaynağı olan site ve gazeteci hakkında Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ile Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) bilgi alınmasına karar vermişti. TGS ve TGC’nin konu hakkındaki görüşleri mahkemeye sunuldu ve dosyaya eklendi. Gazetecinin avukatı savunma için süre talep etti. Bir sonraki duruşma 14 Kasım’da.

14 Kasım’daki karar duruşmasında Bakırköy 31. Asliye Ceza Mahkemesi Polat’ı “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçundan beraat ettirdi.