MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Evrensel Gazetesi çalışanlarının basın kartının iptal edilmesi – Erol Aral
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Erol Aral
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2020
SON GÜNCELLEME TARİHİ
24/01/2020
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yürütme Organının Müdahaleleri
Yürütme ve İdare
Diğer

Arasında Evrensel Gazetesi Çalışanları’nın da bulunduğu ve uzun zamandır yenileme başvurularının yanıtını bekleyen çok sayıda gazeteci basın kartlarının iptal edildiğini öğrendi. Çok sayıda gazeteci ve gazetecilik örgütünün eleştirdiği düzenleme ile Basın Kartları Komisyonu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na bağlanmıştı. Basın kartları, gazetecilerin habere ulaşması kadar mesleki haklarını kullanabilmeleri için de gerekiyor.

Evrensel gazetesinin haberine göre, Ankara’dan sürekli basın kartı sahibi ve Türkiye Gazeteciler Sendikası adına Basın Kartları Komisyonunda görev yapmış olan Sultan Özer ve sürekli basın kartı sahibi Fevzi Argun ile Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ın da basın kartları iptal edildi.

Evrensel’de yer alan habere göre, Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı ve Evrensel Gazetesi Haber Müdürü Yardımcısı Gökhan Durmuş da hiçbir gerekçe gösterilmeden basın kartı iptal edilenler arasında.

Ayrıca Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan, sorumlu müdürlükten sonra görev değişikliğinde haber editörü olan Vural Nasuhbeyoğlu, muhabirlik sonrası görev değişikliğinde sorumlu yazı işleri müdürü olan Görkem Kınacı, Sayfa Editörü İskender Bayhan, Haber Redaktörü Şükrü Taş, Foto Muhabiri Sevil Atar ve muhabirler Şerif Karataş, Derya Dursun, Ercüment Akdeniz, Elif Ekin Saltık, Elif Görgü, Emine Uyar, Mehmet Özer, Özer Akdemir’le yazar Erol Aral’ın da basın kartlarını iptal edildiği öğrenildi. Kaç gazetecinin basın kartının iptal edildiği ve resmi iptal gerekçesi bilinmiyor.

İptalin haberleşmesinden kısa bir süre sonra, 27 Ocak Pazar günü, gazetecilerin basın kartlarının yeniden verildiği öğrenildi.