MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Semiha Şahin – “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Semiha Şahin
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
02/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, 19 Nisan 2018’de tutuklanan Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü Semiha Şahin ve muhabiri Pınar Gayıp ile birlikte dört kişinin tutuklu yargılandığı davanın 30 Ocak tarihli ilk duruşmasında tahliye yönünde karar vermedi. Şahin “örgüt üyeliği ve propagandası”, Pınar Gayıp ise “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklu yargılanıyor.

Mahkeme, 5 Aralık 2018, 30 Ocak 2019 ve 27 Mart 2019 tarihli müteakip duruşmalarda da tahliye taleplerini reddetti. Şahin, 27 Mart tarihli duruşmada, “Yaptığımız haberlerden kaynaklı, politik tutumumuzdan dolayı tutukluyuz. Sosyal medya paylaşımlarımdan dolayı tutukluyuz. Mesleğimden gereği tutukluyuz” demişti.

13 Haziran tarihli duruşmada Mahkeme, “konutu terk etmeme zorunluluğu” getirerek, ev hapsine yönelik adli kontrol kararıyla tahliyelerine karar verdi. Bir sonraki duruşma 15 Ekim’de.

Mahkeme 13 Aralık tarihli duruşmada ev hapsi tedbirini kaldırdı ancak yurtdışı yasağı devam ediyor. Bir sonraki duruşma 27 Şubat 2020’de.

9 Eylül’de görülen duruşmada eksik hususların giderilmesine karar verildi. Bir sonraki duruşma 22 Aralık’ta (9 Eylül).

22 Aralık’ta görülen davanın 11. duruşmasında mahkeme dosyadaki eksikliklerin tamamlanmasına karar verdi.  Sanıkların dijital materyallerine dair inceleme raporları bekleniyor. Bir sonraki duruşma 11 Şubat’ta (22 Aralık).