MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
ETHA muhabiri Tunahan Turhan’a “2911’e muhalefet” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Tunahan Turhan
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/09/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Diğer Kanunlar

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine kayyum atanmasından sonra HDP Kadıköy İlçe Örgütü’nün yapmak istediği basın açıklamasını engelleyen polis, haber takibi yapan Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Tunahan Turhan’ı gözaltına aldı. Kartal Adliyesi’ne sevk edilen gazeteci, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Kasım 2019’da hazırlanan iddianame Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve ilk duruşma günü olarak 19 Mart belirlendi. Gazeteci, aynı gerekçeyle gözaltına alınan Taylan Özgür Öztaş ile birlikte 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşüne Muhalefet Kanunu kapsamında yargılanıyor.

Davanın 30 Eylül’de görülen dördüncü duruşmasına Öztaş ile Turhan katılmadı. Mahkeme, ifadesi alınmayan sanıkların ifadelerinin alınması ve eksikliklerin giderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 8 Mart’ta (30 Eylül).

8 Mart’taki duruşmaya Öztaş ve Turhan ile avukatlarının katılmadı. Mahkeme, eksik hususların giderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 27 Eylül’de (8 Mart).

27 Eylül’de görülen duruşmada, mahkeme diğer sanık avukatlarının mazeretlerini kabul etti ve davayı 28 Şubat 2023’e erteledi (27 Eylül).