MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Meşale Tolu “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Meşale Tolu
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
17/01/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Mayıs 2017’de evine yapılan baskında çocuğuyla birlikte gözaltına alınan ve tutuklanan Tolu, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 Aralık 2017 tarihli duruşmada tahliye edildi. MLKP üyelerinin cenaze törenlerini izlediği, evinde Marksist Teori dergisi bulundurduğu gerekçesiyle tutuklanan ETHA Ajansının çevirmeni Meşale Tolu, MLKP örgütüne üye olmak suçlamasıyla tutuksuz yargılanıyor.

20 Ağustos 2018 tarihinde yapılan başvuru ile Tolu hakkındaki yurtdışı yasağı da kalktı.

Tolu ve eşi Suat Çorlu’nun da aralarında olduğu 18 sanıklı dava, 11 Ekim 2019 tarihine ertelendi.

11 ekim tarihli duruşmada mahkeme adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması yönündeki talepleri reddetti. Bir sonraki duruşma 25 Şubat 2020’de.

25 Şubat’taki duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme kovuşturmanın genişletilmesi taleplerini içeren dilekçelerin kabul görmemesi halinde esas hakkında mütalaanın hazırlanması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar verdi.  Bir sonraki duruşma 14 Temmuz’da (25 Şubat).

14 Temmuz tarihli duruşmada mahkeme Tolu hakkında başka bir soruşturma ya da kovuşturma olup olmadığı hususunun araştırılmasına karar verdi. Sonraki duruşma 11 Şubat 2021.

11 Şubat’taki duruşmada tutuklu sanık Volkan Uyar’ın tahliyesine karar verildi. Meşale Tolu’nun avukatının kovuşturmanın genişletilmesi yönündeki taleplerini reddeden mahkeme, mütalaasını hazırlaması için dosyanın savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 16-17 Eylül’de (11 Şubat).

24 Aralık’taki duruşmada, mahkeme başkanı, önceki celse mütalaa verildiğini ancak heyetin değişmesi sebebiyle bu celse karar çıkmayacağını belirtti. Bir sonraki duruşma 17 Ocak’ta (24 Aralık).
17 Ocak’ta görülen duruşmada gazeteci-çevirmen Meşale Tolu, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “terör örgütü üyeliği” suçlamalarından yargılandığı davadan beraat etti (17 Ocak).