MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Erkan Çapraz – “örgüt propagandası” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Erkan Çapraz
ŞEHİR
Hakkari
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
10/05/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Yüksekova Haber portalının Genel Yayın Yönetmeni Erkan Çapraz ve Yayın Koordinatörü Ömer Oğuz, HDP milletvekilleri Sait Dede ve Leyla Güven’in panel konuşmasını 2 yıl önce YouTube’da haberleştirdikleri için, haklarında “örgüt propagandası” suçlamasıyla açılan davanın ilk duruşması 29 Mart 2022’de görüldü.

29 Mart’ta görülen duruşmada, Çapraz ve Oğuz duruşmaya Yüksekova ilçesindeki adliyeden SEGBİS ile katıldı. Kimlik tespitinin ardından söz alan Oğuz, suçlamaya konu edilen haberi örgüt propagandası amacıyla yapmadığını belirterek, üzerine atılı suçlamayı reddetti. “Ben gazeteciyim, gazetecilik ilkeleri doğrultusunda haber yaptım” diyen Oğuz beraatını talep etti.

Çapraz ve Oğuz’un avukatı Jindar Uçar ise Leyla Güven tarafından Kürtçe olarak yapılan ve kolluk görevlileri tarafından çevrilen konuşmanın, alanında uzman bir bilirkişi tarafından yeniden çevrilmesini talep etti. Uçar ayrıca, atılı suça konu olan konuşma sebebiyle Leyla Güven’in yargılandığı dosyada Hakkâri 3. Ağır Ceza Mahkemesince verilen kararın bozulduğunu ve dosyanın Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava ile birleştirildiğini belirterek bu yargılamanın sonucunun beklenmesini talep etti. Söz konusu paylaşımın ifade ve basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Uçar, müvekkillerinin beraatını istedi.

Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere yazılarak birleşen Hakkâri 3. Ağır Ceza Mahkemesinin dosyasında bulunan bilirkişi çözüm tutanağının, iddianamelerin, celse zabıtlarının ve varsa gerekçeli kararın gönderilmesini isteyen mahkeme, celse arasında yapılacak inceleme neticesinde lüzum görülmesi halinde hukuki ve fiili irtibat sebebiyle dosyaların Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosya ile birleştirilmesi için muvafakat talep edilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 10 Mayıs’ta (29 Mart).

10 Mayıs’ta görülen duruşmada, mahkeme gazeteciler Çapraz ve Oğuz’un yargılandığı dava dosyasının Leyla Güven’in yargılandığı Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesindeki dava dosyası ile birleştirilmesi için muvafakat talep edilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 13 Eylül’de (10 Mayıs).