MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Eren Tutel’e “hakaret” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Eren Tutel
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
28/09/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/1

BirGün gazetesinin spor editörü Eren Tutel’e Türkiye Wushu Federasyonu (TWF) hakkındaki haberleri nedeniyle “kamu görevlisine hakaret” (TCK 125) suçlamasıyla dava açıldı.

Türkiye Wushu Federasyonu Başkanvekili Abdurrahman Akyüz ve kızı Elif Akyüz’ün şikayetinin ardından İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen davanın ilk duruşması 30 Eylül’de (28 Nisan).

30 Eylül’de görülen duruşmada mahkeme dosyadaki eksiklerin tamamlanmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Şubat’ta (30 Eylül).

1 Şubat’ta görülen duruşmada, savcı eksik hususların giderilmesini talep etti. Mahkeme  Tutel’in avukatına yazılı beyanda bulunması için süre verdi. Bir sonraki duruşma 24 Mayıs’ta (1 Şubat).

24 Mayıs’ta görülen duruşmada, mahkeme esasa ilişkin mütalaanın hazırlanması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 17 Kasım’da (24 Mayıs).

17 Kasım’da görülen duruşmada, savcı esas hakkındaki mütalaasını sundu, Tutel’in cezalandırılmasını istedi. Bir sonraki duruşma 14 Şubat’ta (17 Kasım).

28 Eylül 2023

Davanın yedinci duruşması 28 Eylül 2023 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

17 Kasım 2022 tarihli duruşmada sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrar eden savcı, Tutel’in “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçundan davacılar Elif Akyüz ve Abdurrahman Akyüz için ayrı ayrı cezalandırılmasını istedi. Tutel’in avukatı Tanzer Güven, önceki savunmalarını tekrar ederek Tutel’in beraatını talep etti. Mahkeme, Tutel’in “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçunu işlediğine hükmederek, Elif Akyüz yönünden 442 gün ve Abdurrahman Akyüz yönünden 442 güne karşılık gelecek şekilde toplam 8 bin 840 TL adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi (28 Eylül).