MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Doğan Ergün – “alenen hakaret”, “kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verilerin basın ve yayın yoluyla hukuka aykırı olarak ifşa edilmesi” ve “iftira” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Doğan Ergün
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
08/12/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 267

İleri Haber eski Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün ve dönemin Sorumlu Müdürü olan mevcut Genel Yayın Yönetmeni İzel Sezer’e “alenen hakaret”, “kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verilerin basın ve yayın yoluyla hukuka aykırı olarak ifşa edilmesi”  ve “iftira” suçlarını işledikleri gerekçe gösterilerek suç duyurusunda bulunuldu.

Dava gerekçesi olarak gazetecilerin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal tarafından rüşvet pazarlığı yapıldığı iddialarının yer aldığı tweetlerin haberleştirildikleri öne sürüldü. İddianame İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Gazeteciler için 11 yıl 4 aya kadar hapis cezası isteniyor. İlk duruşma 23 Aralık’ta (7 Aralık).

23 Aralık’ta görülen duruşmada mahkeme müşteki tarafın davaya katılma talebini kabul etti ve İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesindeki dosya ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığındaki soruşturma dosyasının istenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 10 Mart’ta (23 Aralık).

8 Aralık 

8 Aralık’ta görülen duruşmada, savcı 2 Aralık 2022 tarihinde dosyaya sunmuş olduğu esas hakkındaki mütalaasını okudu. Savcı, Ergün ve Sezer’in üzerlerine atılı tüm suçlardan cezalandırılmasını talep etti.

Ergün ve Sezer ile avukatları, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre talep etti. Mahkeme talebi kabul etti. Bir sonraki duruşma 14 Mart 2023’te (8 Aralık).