MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Diken haber sitesi eski editörü Tunca Öğreten – “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Tunca Öğreten
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2016
SON GÜNCELLEME TARİHİ
24/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/6

Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a ait e-mailleri haberleştirdikleri için 25 Aralık 2016 tarihli polis operasyonu ile gözaltına alınan DİHA haber müdürü Ömer Çelik ve muhabiri Metin Yoksu, Diken haber sitesi eski editörü Tunca Öğreten, Etkin Haber Ajansı (ETHA) sorumlu müdürü Derya Okatan, BirGün gazetesi muhabiri Mahir Kanaat, Yolculuk Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü E. S. hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. 25 Aralık 2016’da İstanbul, Ankara ve Diyarbakır merkezli yapılan operasyonda gözaltına alınan altı isimden Öğreten, Kanaat ve Çelik 24 gün gözaltında kaldıktan sonra tutuklanırken, diğer isimler 17 Ocak 2017’de serbest bırakıldı. Çelik, Okatan, Yoksu ve S.’ye “Örgüt propagandası” ve “Bilişim sistemini engelleme bozma verileri yok etme veya değiştirme”, Kanaat’a “Örgüt üyeliği”, Öğreten’e de “FETÖ ve DHKP-C’ye üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”ten ceza istendi. Aynı soruşturmada tutuklanan Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel, gazeteci Fatih Yağmur ve “meçhul kişi” olarak kodlanan kişinin dosyası ise ayrıldı. 147 gündür tutuklu bulunmasına rağmen iddianamesi hala hazırlanmayan gazeteci Ömer Çelik AİHM’e başvurdu. Çelik’in avukatlarının yaptığı başvuruda, Çelik’in özgürlük, adil yargılanma, ifade özgürlüğü haklarının ihlal edildiği savunuldu; darp edildiği, aşağılayıcı ve onur kırıcı muameleye tabi tutulduğuna yer verildi. İddianamenin 6 ay sonra hazırlandığı davada, 24 Ekim 2017 tarihli ilk duruşmada Ömer Çelik tahliye edildi. 323 gün tutuklu kalan Diken haber sitesi eski editörü Tunca Öğreten ve BirGün gazetesi muhabiri Mahir Kanaat ise 6 Aralık 2017 tarihli 2. duruşmada yurtdışı yasağı ve haftada iki gün imza atma şartıyla tahliye edildi.

Mahkeme 2. duruşmada, tutuksuz yargılanan Etkin Haber Ajansı (ETHA) sorumlu müdürü Derya Okatan, Yolculuk Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü E. S., DİHA haber müdürü Ömer Çelik ve DİHA muhabiri Metin Yoksu’nun imza zorunluluğunu kaldırarak yurt dışı çıkışı yasağına devam kararı verdi. 20 Mart 2017 tarihli duruşmada ise Öğreten ve Kanaat’e yönelik adli kontrolleri kaldıran mahkeme, yurtdışına çıkış yasaklarına dokunmadı. 3 Eylül 2018 tarihli duruşmada, gazetecilere yönelik yurtdışı yasağının kaldırılmasını reddeden mahkeme dijital materyallerin iade edilmesi talebini de kabul etmedi. Duruşmaya mazeretsiz olarak gelmeyen ve haklarında vareste tutulma kararı bulunmayan Ömer Çelik ve Metin Yoksu’nun bir sonraki duruşmaya zorla getirilmelerine karar verildi. Heyet dijital inceleme için beklenen bilirkişi raporunun henüz dosyaya gelmemesini gerekçe göstererek duruşmayı 8 Ocak 2019’a erteledi.

Mahkeme dijital inceleme için bilirkişiden rapor bekliyor. Gelecek duruşma 16 Nisan’da (8 Ocak).

Mahkeme müteakip duruşmalarda adli kontrol tedbirinin kaldırılması taleplerini reddetti. Bir sonraki duruşma 6 Şubat 2020’de.

6 Şubat tarihli duruşmada sanık gazeteciler ve avukatlar savunmaya ilişkin beyanlarını sundu. Mahkeme Derya Okatan ve E. S.’ın yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi. İstanbul 32’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılarak gazeteci Deniz Yücel dosyasının incelenmek üzere istenmesine ve vareste talebinin reddine karar verildi. Duruşma 25 Haziran’a ertelendi.

25 Haziran’da görülen duruşmada Tunca Öğreten, Mahir Kanaat, Ömer Çelik ve Metin Yoksu’nun yurtdışı çıkış yasaklarının devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 15 Aralık tarihine erteledi (25 Haziran).

15 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme gazeteciler hakkında uygulanan yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması ve duruşmadan vareste tutulma taleplerini reddetti ve dosyanın esas hakkında mütalaanın hazırlanması için savcılığa gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 5 Mayıs’ta (15 Aralık).

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, gazeteciler Tunca Öğreten ve Mahir Kanaat’ın 2017’deki tutukluluğuyla ilgili gazetecilerin kişi güvenliği ve özgürlüğü hakkı ile ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar verdi (18 Mayıs).

9 Temmuz’da görülen duruşmada savcı, soruşturmanın genişletilmesini istedi. Talebi kabul eden mahkeme, davayı erteleme kararı aldı. Bir sonraki duruşma 9 Aralık’ta (9 Temmuz).