MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Erdal Güven – “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Erdal Güven
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
03/09/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Editör / Genel Yayın Yönetmeni
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/7

Diken, T24 ve Birgün gibi haber portallarının yöneticileri hakkında 2014-2016 yıllarında ‘fuatavni’ mahlaslı Twitter hesabından yapılan paylaşımları haberleştirdikleri gerekçesiyle Temmuz 2019’da soruşturma başlatıldı. Soruşturma sonucunda şüpheliler hakkında ‘örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek’ suçlamasıyla dava açıldı.

Diken hakkında hazırlananan iddianamede yönetim kurulu başkanı Harun Simavi, genel yayın yönetmeni Erdal Güven ve eski sorumlu yazıişleri müdürü Semin Sezerer hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

3 Eylül tarihinde İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savunmaların ardından mütalaasını açıklayan savcı, sanıkların atılı suçu işlediklerine dair kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı, eylemin habercilik faaliyeti kapsamında değerlendirilmesi gerektiği anlaşıldığından her üç sanığın da beraatini talep etti. Kararını açıklayan mahkeme heyeti, yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle sanıkların beraatine karar verdi (3 Eylül).