MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mehmet Güleş – “Örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mehmet Güleş
ŞEHİR
Elazığ
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
18/04/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hapis cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Mayıs 2017 tarihli kararı ile, 7 Aralık 2016’dan beri tutuklu olan Dihaber muhabiri Mehmet Güleş’i “örgüt üyeliği”nden 6 yıl 3 ay hapse, “örgüt propagandası”ndan da 3 yıl 1 ay 15 gün hapse, toplamda da 9 yıl 4 ay 15 gün hapse mahkum etti.

Sokağa çıkma yasağı esnasında Silopi’deki gelişmeleri canlı aktarması, KHK ile kapatılan Kongreya Jinên Azad’ın (KJA) Diyarbakır’da bulunan binasındaki basın toplantısına meslektaşlarıyla gitmek için haberleşmesi, Diyarbakır’da DBP ve HDP ile sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin tutuklanmasına ilişkin haber yapması cezaya dayanak oluşturdu. Karar, Yargıtay tarafından onandı.

Yargıtay, 5 yıllık tutukluluğun ardından gazeteci Mehmet Güleş’e “örgüt propagandası” iddiasıyla verilen 3 yıl bir ay 15 günlük hapis cezasını orantısız bularak bozdu (14 Aralık).

2023

Yargıtay’ın bozma kararının ardından Güleş Elazığ 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden yargılandı. Güleş mahkemeden Yargıtay’ın bozma ilamına uymasını istedi. Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaa verdi. Güleş’in değişik tarihlerde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ve görseller ile “örgütün cebir, tehdit ve şiddet içeren yöntemlerini meşrulaştırdığını veya övdüğünü” iddia ederek “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme de Güleş’in “zincirleme şekilde terör örgütü propagandası yapmak” suçunu işlediğinin sabit olduğuna hükmederek Güleş’i 1 yıl 9 ay 25 gün hapis cezasına çarptırdı. Hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına (HAGB) karar verdi.