MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Özgür Paksoy – “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve Organlarını Aşağılamak” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Özgür Paksoy
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2017
SON GÜNCELLEME TARİHİ
28/11/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Hükmün açıklanmasının geri bırakılması karar verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 301

İstanbul Başsavcılığı, KHK ile kapatılan DİHA’nın muhabirlerinden Selman Keleş, Özgür Paksoy, Kenan Kırkaya ve Aziz Oruç ile Özgürlükçü Demokrasi gazetesi genel yayın yönetmeni Ersin Çaksu ve gazetenin yazı işleri müdürü İshak Yasul hakkında “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin Kurum ve organlarını aşağılamak” iddiasıyla 2017 yılının Nisan ayında dava açtı. Adalet Bakanlığı, soruşturma açılmasını izin verdi.

İddianamede, “Devletin milli güvenliğini sağlamak amacıyla yaptığı sınır ötesi operasyonlarında sivil katliamı yaptığı, bölgede işgalci bir güç olarak yer aldığı, yine özellikle Güneydoğu illerinde kasıtlı olarak çocukların ölümüne neden olduğu” ifadelerine yer verildi.

28 Kasım 2019’daki karar duruşmasında, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, gazeteciler İshak Yasul, Kenan Kırkaya, Özgür Paksoy ve Selman Keleş’e TCK 301 gereğince 5 ay hapis cezası verdi. İshak Yasul, Kenan Kırkaya ve Özgür Paksoy hakkında verilen hapis cezasında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar veren mahkeme, Selman Keleş’in cezasını ise erteledi.

Mahkeme Aziz Oruç ile Ersin Çaksu’nun dosyalarının ayrılmasına hükmetti (28 Kasım).