MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Şerife Oruç – “örgüt üyeliği” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Şerife Oruç
ŞEHİR
Batman
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
13/03/2023
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 314/2

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan KHK ile kapatılan DİHA Ajansının muhabiri Şerife Oruç, Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyeliği”nden yargılanıyor. 7 Mart 2018 tarihli duruşmada Oruç hakkında daha önce beyanda bulunan tanıklara ulaşılamazken duruşmaya iki gün kala D.Ç. adlı yeni bir tanık ortaya çıkmıştı. Mahkeme, Oruç aleyhine ifade veren tanıkların zorla duruşmaya getirilmesine karar vermişti. Oruç, SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile katıldığı 9 Temmuz 2018 tarihli duruşmada tahliye edildi. Yargılamaya 27 Kasım 2018 tarihinde devam edilecek.

Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “örgüt üyeliği”nden yargılayan tahliye kararından sonra Elazığ T Tipi Cezaevi kapısında 9 Temmuz 2018 tarihinde gözaltına alınan gazeteci Şerife Oruç serbest bırakıldı. Oruç’un, Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin kaldırılmayan bir yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındığı bildirildi (10 Temmuz).

Yargılamanın 18 Şubat’ta görülen 13. duruşmasında, mahkeme adli kontrol yükümlülükleri yerine getirilmediği gerekçesiyle Oruç hakkında yakalama kararı çıkartılmasına karar verdi. Esas hakkındaki mütalaası için dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar veren mahkeme duruşmayı, 12 Mayıs’a erteledi (18 Şubat).

15 Aralık’ta görülen 15. duruşmada mahkeme heyeti, Oruç aleyhine ifade veren Devran Çakır’ın mahkeme huzurunda dinlenmesi amacıyla Batman Emniyet Müdürlüğü’ne; Oruç’un Diyarbakır’da gerçekleşen hendek kazma eylemlerinde katılıp katılmadığının tespiti ve Oruç hakkında dosya kapsamında bulunmayan başlıca gizli tanık ya da itirafçı beyanlarının olup olmadığının sorulması için ise Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 11 Mart’ta (15 Aralık)

11 Mart’ta görülen 16. duruşmada mahkeme tanıkların dinlenmesi için ek süre verdi. Bir sonraki duruşma 26 Haziran’da (11 Mart).

24 Haziran’da görülen duruşmada savcı, eksik hususların tamamlanması için süre istedi. Mahkeme heyeti, bulunamayan tanık hakkında yakalama kararı çıkarılmasına hükmetti. Bir sonraki duruşma 11 Kasım’da (24 Haziran).

11 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme gizli tanığın SEGBİS üzerinden dinlenebilmesi için tekrar yazı yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 17 Şubat’ta (11 Kasım).

17 Şubat’ta görülen duruşmada, mahkeme, Oruç aleyhine tanıklık yapan kişinin dinlenememesi üzerine tanığın soruşturma aşamasında verdiği ifadenin okunmasına ve Oruç hakkında devam eden soruşturmanın neticesinin öğrenilmesi için Diyarbakır CBS’na yazı yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Mart’ta (17 Şubat).

29 Kasım 2022

29 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme Oruç hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 9 Mart 2023’te (29 Kasım).

2023

9 Mart’ta görülen 23. duruşmada Diyarbakır’da yürütülen soruşturmanın akıbetinin beklenmesine ve yakalama kararının infazının beklenmesine karar vererek duruşmayı 11 Mayıs’a erteledi. (13 Mart)