MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Derya Okatan – “Zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Derya Okatan
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
21/04/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Haber Ajansı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan bir ihbar sonucu başlatılan soruşturmada gazeteci Derya Okatan hakkında 2018 yılında sorumlu yazı işleri müdürü olduğu Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) Twitter hesabı ve Facebook sayfasından yapılan haber paylaşımlarına ilişkin suçlamada bulunuldu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2019 yılında beri yürüttüğü soruşturma tamamlandı.  “Zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla hazırlanan iddianame Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 13 Ekim’de (27 Ağustos)

13 Ekim’de görülen duruşmada mahkeme, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesine müzekkere yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 26 Ocak’ta (13 Ekim).

26 Ocak’ta görülen duruşmada, savcı mütalaasını sundu ve gazeteci Okatan için hapis cezası istedi. Mahkeme, mütalaaya karşı beyanlarını hazırlamaları için Okatan ve avukatına ek süre verdi. Bir sonraki duruşma 21 Nisan’da (26 Ocak).

21 Nisan’da görülen duruşmada, mahkeme Derya Okatan’a “örgüt propagandası” suçundan 25 bin TL adli para cezası verilmesine karar verdi. Okatan’ın ön ödeme yapması için kendisine 10 gün süre veren mahkeme, ödeme yapılmaması halinde davanın devam edeceğini belirtti. Bir sonraki duruşma 22 Eylül’de (21 Nisan).