MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Deniz Yücel’e kamu görevlisine hakaret davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Deniz Yücel
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
08/02/2022
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
Sosyal Medya Hesabı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Adli para cezası verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/3

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel hakkında, 20 Şubat 2019’da paylaştığı bir tweet nedeniyle “kamu görevlisine hakaret” davası açıldı. İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ve Yücel’in katılmadığı duruşmada hazır bulunan avukatı Veysel Ok, müvekkilinin Almanya’da yaşadığını ve adresini mahkemeye bildireceklerini belirtti.

Mahkeme davayı 11 Haziran 2020 tarihine erteledi (5 Eylül).

13 Ekim’de görülen 3. duruşmada, mahkeme, Yücel’in Almanya’daki adresine talimat yazılarak savunmasının alınmasına karar vererek davayı 9 Eylül 2021’e erteledi (13 Ekim).

9 Eylül’de görülen duruşmada, Yücel’in savunmasının dosyaya sunulduğunu ve mütalaaya karşı savunma yapmaya hazır olduklarını belirtmesi üzerine savcı esas hakkında mütalaa için süre istedi. Mahkeme, mütalaasını hazırlaması için savcıya süre verdi. Bir sonraki duruşma 30 Kasım’da (9 Eylül).

30 Kasım’da görülen duruşmada, mütalaasını veren savcı Yücel’in kendine ait sosyal medya hesabından, müşteki Hasan Yılmaz hakkında yapmış olduğu paylaşımların müştekinin onur şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte olduğu gerekçesiyle Yücel’in “kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan cezalandırılmasını talep etti. Savcı Yücel’in 2 yıl 4 aya kadar hapsini istedi. Mahkeme, Yücel’in avukatlarının ek süre talebini kabul etti.  Bir sonraki duruşma 28 Aralık’ta (30 Kasım).

28 Aralık’ta görülen duruşmada, savcı dosyadaki eksiklerin tamamlanmasını talep etti. Mahkeme, mütalaaya karşı savunmanın hazırlanması için süre verdi. Bir sonraki duruşma 8 Şubat’ta (28 Aralık).

8 Şubat’ta görülen duruşmada, Deniz Yücel ceza aldığı davanın iddianamesini hazırlayan savcı Hasan Yılmaz’ın şikayeti ile “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davada 7080 TL adli para cezasına çarptırıldı (8 Şubat).