MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Deniz Yücel – “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, hükümetini, yargı organlarını ve devletin emniyet teşkilatını aşağılama” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Deniz Yücel
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
27/02/2024
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Cumhuriyet Savcılıkları
Soruşturma açılması
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 299

Die Welt gazetesinin eski Türkiye Temsilcisi Deniz Yücel hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu yeni bir iddianame hazırladı. Yücel, Die Welt’in Welt am Sonntag ismiyle 6 Kasım 2016’da yayınlanan ekinde Recep Tayyip Erdoğan için “Darbeci (Der Putschist)” başlığı atmakla suçlanıyor.

Deniz Yücel’e açılan “Cumhurbaşkanına hakaret” davası, “devleti alenen aşağılama” suçlamasıyla yargılandığı dosyayla birleştirildi (15 Haziran)

Deniz Yücel hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” ve TCK 301 iddiasıyla açılan davanın 1 Temmuz’da İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesi beklenen ilk duruşması hâkim izinli olduğu için görülemedi. Bir sonraki duruşma tarihi daha sonra belirlenecek (1 Temmuz).

Yargılamanın 25 Kasım’da görülen duruşmasına Almanya’da yaşayan Yücel katılmadı.  Avukat Veysel Ok mahkemeden Yücel’in savunmasının alınabilmesi için istinabe talepnamesi düzenlenmesini talep etti. Mütalaanın ardından mahkeme Yücel’in savunmasının alınması için istinabe talimatı yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma duruşma 12 Nisan’da (25 Kasım).

12 Nisan’daki duruşmada mahkeme, Yücel’in savunması2nın alınabilmesi için Almanya’ya yazılan istinabe evrakının dönüşünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 29 Eylül’de (12 Nisan).

29 Eylül’de görülen duruşmada, savunma yapan Yücel’in avukatları, suçlama konusu yapılan fıkranın ve TCK 299 suçlamasına konu edilen ifadenin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve isnat edilen suçların unsurlarının oluşmadığını belirterek derhal beraat kararı verilmesini talep etti. İddia makamı, eksik hususların giderilmesinin beklenmesi yönünde mütalaa verdi. Derhal beraat talebi yönünde karar kurmayan mahkeme, istinabe evraklarının dönüşünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 24 Ocak 2023’te (29 Eylül).

24 Ocak’ta görülen duruşmada, Yücel’in avukatları, müvekkillerinin savunmasının alınması için yazılan istinabe evrakının dönüşünün beklenmesini talep ettiler. Mahkeme, istinabe evrakının dönüşünün beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 18 Mayıs’ta (24 Ocak).

Davanın yedinci duruşması 17 Ekim 2023 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Yücel’in avukatı, yakalama kararının kaldırılmasını ve savunmasının alınması için Almanya’ya istinabe talebi yazılmasını istedi. Mahkeme, Yücel hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Dava 27 Şubat 2024 tarihine ertelendi (17 Ekim).

Gazeteci Deniz Yücel’in ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve “Devlet kurumlarını aşağılamak” suçlamalarıyla yargılandığı davanın sekizinci duruşması İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde,  27 Şubat’ta görüldü. Die Welt gazetesi yazarı ve PEN Berlin Sözcüsü Deniz Yücel’in savunmasının Almanya’da alınması talebi mahkeme tarafından ‘Almanya basın dosyalarını iade ediyor’ denilerek kabul edilmedi. Yücel hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenilmesine de karar veren mahkeme, duruşmayı 27 Haziran’a erteledi (27 Şubat).