MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Deniz Nazlım’a gözaltı
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Deniz Nazlım
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
01/10/2023
İFADE TÜRÜ
Siyasi
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Diğer Kanunlar

Diyarbakır’da tutuklanan 16 gazeteci için Dicle Fırat Gazeteciler Derneği ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu’nun Ankara’da yapacağı basın açıklaması öncesi gazeteciler Sibel Yükler, Deniz Nazlım ve Kaos GL Medya ve İletişim Koordinatörü gazeteci Yıldız Tar darp edilerek gözaltına alındı.

Çankaya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şubeye götürülen gazetecilerin ifadeleri alındı. İfade işlemleri devam eden gazetecilerin “yaya kaldırımını da kısmen kapatmak” suretiyle “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ettikleri iddia ediliyor. İfade işlemlerinin tamamlanmasının ardından gazeteciler, serbest bırakıldılar (5 Temmuz).

Tutuklu meslektaşları için Ankara’da basın açıklaması yapmak isterken darp edilerek gözaltına alınan gazeteciler Yıldız Tar, Deniz Nazlım ve Sibel Yükler; ilgili kolluk görevlileri hakkında “işkence”, “hakaret”, “suçu bildirmeme” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarından suç duyurusunda bulundu (3 Kasım).

1 Ekim 2023

Gazeteciler hakkında “2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na Muhalefet”ten dava açıldı. İddianame Ankara 71. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi. Yargılama 9 Ocak 2024 tarihinde başlayacak (1 Ekim).