MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç’e Paradise Papers belgeleriyle ilgili haberler nedeniyle tazminat davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Orhan Erinç
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
01/07/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Diğer
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Hukuk Mahkemeleri
Tazminat davasında tazminata hükmedilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Medeni Kanunu
md. 25

Cumhuriyet gazetesi adına Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç ve gazeteci Pelin Ünker, Paradise Papers belgeleriyle ilgili iki haberde Başbakan Binali Yıldırım ve iki oğlunun adını andıkları gerekçesiyle İstanbul Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 500 bin TL’lik tazminat davası kapsamında yargılanıyorlar. Mahkeme 6 Eylül 2018 tarihli duruşmada, gazeteciler hakkında açılan ceza davasının sonucunu beklenmesine karar verdi.

28 Şubat tarihli duruşmada İstanbul Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım ve oğulları hakkındaki “Paradise Papers” belgeleriyle ilgili ‘kişilik haklarına saldırıda bulundukları’ gerekçesiyle eski Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi Orhan Erinç, gazete eski muhabiri Pelin Ünker ve Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş.’ye toplam 30 bin TL tazminat cezası verdi. Gazetede ve İnternet sitesinde 7-8 Kasım 2017’de, “yerli ve milli değil” başlığıyla dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ve oğullarının Malta’da şirketleri olduğu belirtilmişti (1 Mart).