MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Zehra Özdilek – “terörle mücadelede yer almış kişileri hedef göstermek” yargılaması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Zehra Özdilek
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
24/09/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 6/1

KHK ile ihraç edilen ve cezaevinden çıkan bir öğretmenle yaptığı röportajı, “1,5 yıl sonra özgür” başlığıyla haberleştiren Cumhuriyet gazetesi muhabiri Zehra Özdilek’e, daha önce ismi defalarca basında yer alan gizli bir tanığın adını haberde açık yazdığı gerekçesiyle “terörle mücadelede yer almış kişileri hedef göstermek” suçunu işlediği iddiasıyla dava açıldı. İddianameyi yazan savcının soruşturma aşamasında, “eylemin basın özgürlüğü ve habercilik faaliyeti kapsamında kaldığı” gerekçesiyle “kovuşturmaya yer yok” kararı verdiği, 20 gün sonra ise dosyada hiçbir resmi itiraz olmaksızın iddianame hazırladığı ortaya çıktı. Hedef gösterme kasti olmadığı gerekçesiyle hakkında daha önce takipsizlik kararı verilen ancak 20 gün sonra hakkında iddianame düzenlenen Özdilek hakkında TMK madde 6’dan bir yıldan üç yıla kadar hapsi istendi (29 Kasım).

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 12 Şubat 2020’de görülen ilk duruşmada  ara kararını açıklayan mahkeme, Özdilek’e tebliğ edilmeyen “kovuşturmaya yer olmadığı” kararının yok hükmünde olduğunu belirterek esas hakkındaki mütalaanın hazırlanması için dosyanın savcıya gönderilmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 14 Nisan’da (12 Şubat).

Özdilek’in 14 Nisan günü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesi planlanan duruşması 5 Haziran 2020 tarihine ertelendi (14 Nisan).

5 Haziran’da yapılması beklenen duruşma 24 Eylül’e ertelendi (5 Haziran).

24 Eylül’de görülen karar duruşmasında, esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Zehra Özdilek hakkında beraat talep etti. Mahkeme, suçun yasal unsurları oluşmadığından gazeteci Zehra Özdilek’in beraatine karar verdi (24 Eylül).