MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Pelin Ünker – Paradise Papers yazıları nedeniyle ceza davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Pelin Ünker
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
06/05/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Diğer
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 125/1

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi 8 Ocak 2019 tarihli kararı ile, Cumhuriyet gazetesi muhabiri Pelin Ünker’i Paradise Papers veya Türkçe adıyla Cennet Belgeleri’nde adı geçen dönemin başbakanı Binali Yıldırım ve oğullarının Malta’da off-shore olarak şirket kurduğu bilgisini haberleştirdiği için “iftira ve hakaret” suçundan 1 yıl 1 ay 15 gün hapis ve 8 bin 860 TL adli para cezasına mahkum etti.

Ünker, Enerji Bakanı Berat Albayrak, kardeşi Serhat Albayrak ve Ahmet Çalık’ın şikayeti nedeniyle yargılandı. Karar istinaf Mahkemesi’ne taşındı.

Karara yönelik istinaf başvurusu sonucunda Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi , Paradise Papers (Cennet Belgeleri) davası kapsamında Cumhuriyet gazetesinin eski muhabiri Pelin Ünker’e verilen 8 bin 660 lira adli para cezasını azalttı, 7 bin 80 TL olarak onadı. Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın çocuklarının Malta’daki off-shore şirketleriyle ilgili Paradise Papers yazı dizisi nedeniyle verilen 13 ay 15 gün hapis cezası da zamanaşımından bozuldu (6 Mayıs).

 

Ünker, “Haberler Off-Shore şirketlerle ilgili. Froks isimli şirket Malta’da 2003 ile 2009 yılları arasında faaliyet göstermiştir. Bu şirket Çalık Holding’in yöneticileri tarafından kurulmuş bir şirkettir. Çalık Holding’in 2007’den itibaren CEO’su Berat Albayrak’tı. Bu yazı dizisiyle ilgili soruları hazırlayıp ilgililere gönderdik. Onlar da bize yanıtları gönderdiler ve bu yanıtları gazetede haberle birlikte yayınladık. Haberde hakaret ya da iftira yer almıyor” demişti (28 Mart).

Eski Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi Orhan Erinç, gazete eski muhabiri Pelin Ünker ve Yenigün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş. hakkında ‘kişilik haklarına saldırıda bulundukları’ gerekçesiyle toplam 30 bin TL tazminat cezası verildi. Gazetede ve İnternet sitesinde 7-8 Kasım 2017’de, “yerli ve milli değil” başlığıyla dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ve oğullarının Malta’da şirketleri olduğu belirtilmişti.