MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Hazal Ocak hakkında tazminat davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Hazal Ocak
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2019
SON GÜNCELLEME TARİHİ
26/01/2021
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Üçüncü Kişilerin Müdahaleleri
Diğer
HUKUKİ DAYANAK
Türk Medeni Kanunu
md. 25

Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Cumhuriyet gazetesinin 6 Ekim 2019 tarihli sayısında çıkan “Boğaz manzaralı lüks müştemilat” başlıklı haber nedeniyle “kredibilitesi ve itibarı açısından telafisi olmayan zararlar doğurduğu” iddiasıyla Cumhuriyet gazetesi imtiyaz sahibi ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı Alev Coşkun ile muhabir Hazal Ocak hakkında 1 milyon TL’lik tazminat davası açtı.

İstanbul Anadolu 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, Alev Coşkun ve Hazal Ocak’ı 8 Ocak’ta yargılamaya başlayacak (18 Kasım).

8 Ocak’taki ilk duruşmaya Hazal Ocak katılırken, Alev Coşkun katılmadı. Mahkeme başkanı, taraflara belgelerini, varsa itirazlarını ve tanıklarını belirtmeleri için iki hafta süre verilmesine, toplanması gereken deliller varsa onlar için müzekkere yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 23 Ocak’a ertelendi (8 Ocak).

23 Ocak’ta Anadolu 14. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmada mahkeme, Ocak’ın avukatının tanık dinlenmesi yönündeki talebini kabul ederek bir sonraki duruşmanın 4 Mart’ta görülmesine karar verdi (23 Ocak).

4 Mart’taki duruşmada taraflara tüm tanık beyanlarına karşı beyanda bulunmak üzere iki hafta süre verilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca Hazal Ocak’ın avukatının talebi üzerine haber konusu alana dair İstanbul 8. Asliye Hukuk Mahkemesi ve İstanbul 9. İdare Mahkemesinde açılmış olan dava dosyalarının istenmesine hükmetti (4 Mart).

17 Haziran’da görülmesi beklenen duruşma günü Cumhuriyet Gazetesi’nin avukatları ve Cengiz Holding’in avukatları “koronavirüs” pandemisi nedeniyle mazeret bildirerek, duruşmaya katılmadılar. Duruşma dosya üzerinden görülerek, tarafların mazeretleri kabul edildi.

Yargılama 4 Kasım 2020 tarihine ertelendi (17 Haziran).

4 Kasım’da görülen duruşmada,  Hazal Ocak’ın avukatının talebi üzerine haber konusu alana dair açılan dava dosyaları için İstanbul 9. İdare Mahkemesinden istenen yanıtın geldiği görüldü. Mahkeme dosyayı tekrar inceleyecek, bir sonraki duruşma 20 Ocak’ta (4 Kasım).

Mahkeme, hükmü açıklamak üzere davayı 26 Ocak’a erteledi (20 Ocak).

26 Ocak’ta görülen duruşmada, mahkeme davanın reddine karar verdi (26 Ocak).