MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ’ın TCK madde 301’den yargılanması
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Alican Uludağ
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
22/10/2020
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 301

Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ, “ABD ayarlı adalet”, “Rehine diplomasisi çökerken”, “Tutan da bırakan da yargı mı devlet mi” haberleri ile ABD’li Rahip Brunson’un cezaevinden ev hapsine alınmasının “yargının değil siyasetin inisiyatifi”nde olduğunu yazdığı gerekçesiyle TCK md. 301 kapsamında “yargı organlarını aşağılamak” suçlamasıyla yargılanıyor. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Ekim 2018’de iddianameyi kabul ederek yargılamaya başladı.

İfade veren Uludağ, “Aşağılamadım, yargıyla sınırlı olmayan, siyasetin bulaştığı bir “ev hapsi” sürecini eleştirel bir şekilde aktardım. Halkı bilgilendirme görevini yerine getirdiğim için suç da işlediğimi düşünmüyorum. Ceza verilecekse hüküm ertelenmesin” dedi. Yargılama 10 Ekim 2019 tarihine ertelendi (4 Nisan).

10 Ekim tarihli duruşmada Duygu Güvenç’in ilk beyanları dinlendi. Bir sonraki duruşma 9 Ocak 2020’de.

9 Ocak 2020’de İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, avukatların savunma için süre taleplerini kabul eden mahkeme, davanın bir sonraki duruşmasının 16 Nisan 2020 günü görülmesini kararlaştırdı (9 Ocak).

Alican Uludağ ve Duygu Güvenç’in 16 Nisan’da İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesi planlanan duruşması, 2 Temmuz 2020 tarihine ertelendi (16 Nisan).

Davanın 2 Temmuz’da görülen 6. duruşmasında gazeteci Uludağ’ın avukatı mazeret bildirerek duruşmaya katılmadı. Güvenç’in avukatı Abbas Yalçın ise savunma yaptı. Mahkeme savunmanın ardından duruşmayı 22 Ekim’e bıraktı (2 Temmuz)

22 Ekim’de görülen duruşmada mahkeme “fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması gerekçesiyle” Uludağ ve Güvenç’in beraatlerine karar verdi (22 Ekim).