MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Bülent Yener – “örgüte yardım” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Bülent Yener
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2018
SON GÜNCELLEME TARİHİ
20/04/2019
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
Basılı Yayın
Gazete
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Diğer
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
Beraat kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Ceza Kanunu
md. 220/7

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet gazetesinin 14 yazar ve yetkilisini “PKK, FETÖ ve DHKPC örgütlerine yardım” iddiasıyla yargıladığı davada, toplam 81 yıl 45 gün hapis verdi. Mahkeme, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde yargıladığı Cumhuriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı avukat Akın Atalay’a “güveni kötüye kullanmak” suçlamasından beraat, “örgüte yardım” suçlamasından 7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası: gazeteci Ahmet Şık’a “terör örgütüne yardım” suçundan toplam 7 yıl 6 ay hapis; Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç’a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

Gazeteci Kadri Gürsel 2 yıl 6 ay, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve gazete yazarı Aydın Engin 7 yıl 6 ay, çizer Musa Kart 3 yıl 9 ay, yazar Hikmet Çetinkaya 6 yıl 3 ay, gazete okur temsilcisi ve yazarı Güray Öz, Mustafa Kemal Güngör, Hakan Kara, Önder Çelik’e 3 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum edildi.

Cumhuriyet Gazetesi Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay hakkında her iki suçlamadan da beraat kararı verildi. ByLock suçlaması ile tutuklanıp daha sonra telefonunda ByLock olmadığı anlaşılarak tahliye edilen Cumhuriyet Gazetesi Muhasebe Çalışanı Emre İper hakkında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Gazete avukatı Bülent Utku, “görevi kötüye kullanmak” suçlamasından beraat ederken “örgüte yardım ve propaganda”dan ise 2 yıl 4 ay hapisle cezalandırıldı. Mahkeme 542 gündür tutuklu olan Atalay’ın tahliyesine karar verdi. Önceki genel yayın yönetmeni Can Dündar ve İlhan Tanır’ın dosyaları ayrıldı. Gazete çalışanlarından Bülent Yener ve Günseli Özaltay da aklandı. Tüm tutuksuz sanıklara adlî kontrol getirilirken kararlar, Gürsel için oy çokluğuyla, diğerleri için oy birliğiyle alındı (25 Nisan 2018).