MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski avukatı ile ilgili 130 habere erişim engeli
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
bianet
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2022
SON GÜNCELLEME TARİHİ
29/07/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Diğer
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Sulh Ceza Hakimlikleri
Erişim engelleme kararı verilmesi
HUKUKİ DAYANAK
Türk Medeni Kanunu
md. 25

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eski avukatı Mustafa Doğan İnal, hakkındaki 130 habere ve yayınlara erişim engeli getirtti.

İstanbul Anadolu 3. Sulh Ceza Hâkimliğine dilekçe veren İnal kişilik haklarının ihlal edildiğini iddia etti ve farklı konulardaki haberlere erişimin engellenmesini talep etti.

Mahkeme de “Yayındaki ifadelerin bir resmi evraktan alındığına, ya da anlatılan olayın varlığına dair bir haber, delil bulunmaksızın afaki bir şekilde talepte bulunanı suçlayıcı yayının haber, düşünce veya eleştiri hürriyeti kapsamında değerlendirilemeyeceği, doğrudan talepte bulunanın kişilik haklarını ihlal kastı ile yapıldığı kanaatine varılmış ve aşağıdaki karar verilmiştir” diyerek haberleri sansürledi.

Sansürlenen içerikler arasında bianet’in ve bianet’in bir projesi olan Medya Gözlem Veritabanı’nda yer alan bir haber de bulunuyor. Söz konusu haber Mustafa Doğan İnal’ın, kendisinin rüşvet iddialarını haberleştiren İleri Haber’den İzel Sezer ve Doğan Ergün’e dava açmasıyla ilgiliydi. Mahkeme söz konusu haberin İngilizcesine de sansür uyguladı.

Söz konusu haber sonrasında İnal, dava haberini yapan gazeteciler hakkında suç duyurusunda bulunmuş dönemin bianet Yayın Yönetmeni Nazan Özcan da ifadeye çağrılmıştı.

İçeriği engellenen siteler arasında bianet, Medya Gözlem Veritabanı, İleri Haber, Evrensel, T24, Gazete Duvar, BirGün, Cumhuriyet, Independent, KRT TV, Artı Gerçek, Gerçek Gündem, Mezopotamya Ajansı, Nupel, Kronos, Yeni İstiklal, toplumsal.com.tr, serbestiyet.com, internethaber.com, sondakika.com, medyafaresi.com, medyayazar.com, bursadabugun.com gibi haber siteleri var.

Ayrıca ifade.org.tr, mlsaturkey.com, expressioninterrupted.com, diclefiratgazeteciler.org ve susma24.com gibi ifade özgürlüğü ihlalleri ile gazeteci yargılamalarını raporlaştıran/takip eden siteler de listede. Ekşi Sözlük, Twitter, YouTube, Facebook ve Instagram içerikleri de sansürden etkilenen sosyal medya paylaşım siteleri (29 Temmuz).