MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Cihan Ölmez – ”örgüt propagandası” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Cihan Ölmez
ŞEHİR
Diyarbakır
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
22/11/2022
İFADE TÜRÜ
Siyasi
KULLANILDIĞI ARAÇ
İnternet
İnternet Haber Portalı
MÜDAHALE EDİLENİN SIFATI
Gazeteci
ALT ÖZGÜRLÜKLER
Bilgi ve Düşünceleri Yayma Hakkı
MÜDAHALE BİÇİMİ
Yargı Organlarının Müdahaleleri
Ceza Mahkemeleri
İddianamenin kabulü ile yargılamaya başlanması
HUKUKİ DAYANAK
Terörle Mücadele Kanunu
md. 7/2

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ekim 2020’de “Gizli tanık ifadeleri” doğrultusunda başlattığı bir soruşturma kapsamında 151 kişi ile birlikte gözaltına alınan gazeteci Cihan Ölmez hakkında iddianame hazırladı. 2015 ve 2016 yıllarında Şırnak’ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasakları ve yaşanan çatışmalar sırasında kentte olan Ölmez’in kimi basın yayın organlarına verdiği demeçleri sosyal medya hesaplarından paylaşması suçlama konusu yapıldı. Savcılığın Ölmez hakkında “Örgüt propagandası yapmak” iddiası ile hazırladığı, Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi (13 Nisan).

13 Temm2uz’da görülen duruşmada mahkeme, Cihan Ölmez’in avukatının mazeretini kabul etti. Mahkeme duruşmaya Cizre’den SEGBİS aracılığıyla katılan gazetecinin bir sonraki duruşmaya avukatıyla ifade vermesi için Cizre’deki talimat mahkemesine müzekkere yazılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 7 Aralık’ta (13 Temmuz).

7 Aralık’ta görülen duruşmada, mahkeme duruşmaya katılmayan Ölmez hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi. Bir sonraki duruşma 1 Mart’ta (7 Aralık).

1 Mart’ta görülen duruşmada, mahkeme, gazeteci Ölmez’in savunmasının alınması için çıkardığı yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 7 Haziran’da (1 Mart).

7 Haziran’da görülen duruşmada, mahkeme ifadesinin alınması için gazeteci Ölmez hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 22 Kasım’da (7 Haziran).
22 Kasım’da görülen duruşmada, mahkeme Ölmez hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenmesine karar verdi. Bir sonraki duruşma 2 Mayıs 2023’te (22 Kasım).