MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Uğur Mumcu cinayeti davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Uğur Mumcu
ŞEHİR
Ankara
MÜDAHALENİN YILI
1993
SON GÜNCELLEME TARİHİ
01/07/2021
CEZASIZLIK KATEGORİSİ
Cinayetlerde Cezasızlık
MEDYA
Ulusal Medya

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Ocak 1993’te gazeteci Uğur Mumcu aracına bomba yerleştirerek ölümüne neden olan kişi olarak gösterilen ve İnterpol aracılığıyla arandığı iddia edilen Oğuz Demir’in gıyabında yargılandığı davada, Mumcu ailesi üyelerine 21 Mayıs için duruşma günü tebliğ etti. Umut Davası’nda beş sanık ise, Anayasa Mahkemesi kararıyla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmaya devam ediyor (8 Ocak).

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, sanıklar Ahmet Cansız, Selahattin Eş, Ali Akbulut ve Aydın Koral hakkında, Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da bombayla öldürülmesinden sorumlu bulunan Tevhid Selam Kudüs Ordusu isimli örgüte üye olmaktan 18 Aralık 2008’den beri yürüttüğü yargılamada beraat kararı verdi. Sanıklar, 1991-1998 yılları arasında İran’da askeri, siyasi ve bomba eğitimi almak ve “örgütte özel görevli olmak, sevk ve yönetiminde bulunmak, örgüte ait kalaşnikof tüfeği bulundurmakla” suçlanıyordu. Firari olduğu için haklarında önce yakalama kararı, ardından ise kırmızı bülten çıkarılan sanıklardan Ahmet Cansız dışındaki üç sanık, 2020 içinde Türkiye’ye gelerek mahkemedeki Selam gazetesinde çalıştıklarını savunarak iddiaları reddetti. 20 Ekim 2020’deki duruşmada mahkemeye çıkan Aydın Koral, “(Bombacı) Oğuz Demir’i tanımıyorum. En ufak bir örgütsel faaliyetimiz olmadı. Ben dini ve ilmi araştırmalarda bulundum” dedi. Koral, mahkemenin mahkumiyet kararı vermesi halinde ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması uygulamasını kabul edeceğini de ifade etti. Gazeteci Alican Uludağ, 8 Aralık 2020’de son bulan davada “yüklenen suçun sanıklarca işlendiğinin sabit olmaması” nedeniyle Eş, Akbulut ve Koral’ın beraatine karar verdiğini yazdı. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet gazetesi yazarı Uğur Mumcu’nun 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da aracının altına bombayı koyan kişi ve Tevhid Selam Kudüs Ordusu isimli örgütün üyesi olduğu ifade edilen Oğuz Demir’i 5 Mayıs’ta gıyabında yargılayacak (15 Ocak).

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Mumcu ailesine de duruşma günü tebliğ ettiği davayı 5 Ekim’e bıraktı. Umut Davası’nda beş sanık ise, Anayasa Mahkemesi kararıyla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmaya devam ediyor (21 Mayıs).

Sedat Peker’den Uğur Mumcu cinayeti açıklaması

Organize suç örgütü kurmaktan hüküm giyen Sedat Peker, 9 Nisan’da grubuna yönelik düzenlenen operasyon sonrası yayımlamaya başladığı videolarının yedincisinde gazeteci Uğur Mumcu’ya ilişkin suikastta Mehmet Ağar’ın rolü olduğunu iddia etti. Peker, Uğur Mumcu suikastının da Mehmet Ağar’ın uyuşturucu ve silah ticaretinden maddi çıkar elde eden kişilerle ilişkileri sonucu gerçekleştiğini savundu. Peker, “Uğur Mumcu neden öldürüldü? Öldürüldüğü zaman yazdığı yazılara bakın. ‘Terörden beslenen terör lordları’, bunun üzerine çalışma ve silah ticareti. Uğur Mumcu şehit ediliyor, yanına ilk gelen kim? Katil en önce gelir, Mehmet Ağar. Eşine diyor ki ‘Ben buradan bir tuğla çekersem devlet aşağı iner’. Terörden menfaat elde edenlere gelince adamı şehit ettiler” dedi. Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu da Twitter hesabından, “Senelerdir Uğur Mumcu cinayetinin aydınlatılması için kim ne biliyorsa anlatsın, işin ucu kime dokunuyorsa dokunsun dedik. Bu görüşümüzü korumaya devam ediyoruz. Çekin tuğlaları yıkılsın duvar altında kim kalırsa kalsın” paylaşımı yaptı (24 Mayıs).

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Ocak 1993’te gazeteci Uğur Mumcu aracına bomba yerleştirerek ölümüne neden olan kişi olarak gösterilen ve İnterpol aracılığıyla arandığı iddia edilen Oğuz Demir’i gıyabında yargıladığı, Mumcu Ailesi’ne de duruşma günü tebliğ ettiği davayı 5 Ekim’e bıraktı. Umut Davası’nda beş sanık ise, Anayasa Mahkemesi kararıyla Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmaya devam ediyor (1 Temmuz).