MEDYA GÖZLEM VERİTABANI
ENGLISH
Mehmet Altan’dan “haksız tutukluluk” davası
İLGİLİ KİŞİ VEYA KURUM
Mehmet Altan
ŞEHİR
İstanbul
MÜDAHALENİN YILI
2021
SON GÜNCELLEME TARİHİ
04/12/2021
CEZASIZLIK KATEGORİSİ
Haksız Gözaltı veya Tutuklamada Cezasızlık
MEDYA
Ulusal Medya

Darbe girişimden hemen ardından tutuklandıktan sonra Anayasa Mahkemesi’nin ihlal kararına rağmen Haziran 2018’e kadar 656 gün hapiste kalan gazeteci ve akademisyen Mehmet Altan’ın “haksız tutuklama” gerekçesiyle açtığı davanın görülmesine İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Altan, 22 Eylül 2016’da tutuklanmış, AYM 11 Ocak 2018’de, AİHM’de 20 Mart 2018’de ihlal ve tahliye kararı vermişti, ancak Altan, bu kararlara rağmen beş buçuk ay daha tutuklu kalmış ve 7 Haziran 2018’de tahliye edilmişti.

Mahkeme, Kasım 2019’da beraat eden Mehmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu’ya maddi tazminat talebi yönünden delillerini dosyaya sunması için 10 gün süre tanıdı (4 Haziran).

Son duruşmada, Altan “Burada yargılanan insanlar AYM kararını hiçe sayarak beni keyfi bir şekilde hapiste tuttular. Bütün bunlar olağan mı karşılanacak” diye sordu. Mahkeme, hâkimler Kemal Selçuk Yalçın, Mehmet Akif Ayaz ve Seval Alaçam’ın dosyasını da Yargıtay’a yolladığı için hepsi Abdurrahman Orkun Dağ ile birlikte yargılanacak. Dağ’ın 13 Ekim’de Yargıtay’da açılan davasına 21 Aralık’ta devam edilecek. Tazminat davası kapsamında AYM ve AİHM kararlarını uygulamayarak yasaya aykırı yargılama yapan Dağ, Cumhuriyet gazetesi davasında mahkûmiyet kararları verdikten sonra Yargıtay’a atanmıştı (4 Aralık).